Без струје је тренутно више од 1,1 милиона људи: око 260 хиљада у Севастопољу и више од 900 хиљада у другим градовима и селима полуострва.
Ситуација је нешто боља него у претходна два-три дана, када је без струје било 1,6 милиона људи, мада је и даље на снази ванредно стање.
Када ће снабдевање електричном енергијом бити обновљено — неизвесно је. Украјински „Укренерго“ обећао је да ће данас започети поправку једног од далековода у Херсонској области. Међутим, да ли су заиста радници прионули на посао није познато, пошто о томе стижу опречне информације.
Како су саопштили у „Укренергу“, енергетичари планирају да до 26. новембра заврше ремонт на далеководу Каховка — Титан. Међутим, постоје сумње да ли ће то заиста бити испуњено.
Шеф републике Крим Сергеј Аксјонов је раније упозорио да би се требало спремити за најгору опцију и прогнозирао је да би овај период могао трајати до постављања прве линије енергетског моста кроз Керченско залив, односно до 22. децембра.
Руски министар енергетике Александар Новак изјавио је данас да се изградња „енергетског моста“, којим ће бити повезана територија руског региона Краснодара са Кримом, одвија по плану и најавио је да ће прва фаза пројекта изградње моста који ће електричном енергијом снабдевати Крим бити одобрена у децембру 2015. године.
Новак је додао и да би Русија могла донети одлуку о обустави испоруке угља Украјини, што би била контрамера за енергетску блокаду Крима.
Руско министарство за ванредне ситуације испоручило је данас полуострву 300 мобилних агрегата, а очекује се и да ће Црноморска флота у скорије време доставити резервне дизел агрегате влади Севастопоља за снабдевање електричном енергијом најважнијих објеката у граду.
Аксјонов је разрешио дужности кримског министра енергетике Сергеја Јегорова због неиспуњавања својих обавеза у режиму ванредне ситуације.
Међу грађанима Крима и Севастопоља, међутим, нема панике, иако је ситуација тешка. Житељи полуострва масовно купују свеће, батеријске лампе и агрегате. Тржни центри, биоскопи, позоришта и клубови не раде. Неке продавнице су отворене и раде под свећама или уз помоћ агрегата. На улицама стоје трамваји и не раде семафори. На бензинским пумпама се стварају редови.
Најтежа ситуација је, како тврде очевици, у Феодосијској области и Керчи, где нема ни струје, ни воде, ни мобилне везе.
Олакшавајућа околност за житеље Крима су лепо време и температура, која и даље варира од 15 до 18 степени.
Фирме су данас почеле да раде, као и школе и факултети који имају алтернативне изворе енергије. Часови су скраћени на 30 минута, а настава се одвија само до 17 часова, како се деца не би кући враћала по мраку. Обданишта раде само четири и по сата дневно.
Регионално Министарство образовања препоручило је образовним установама да децу пошаљу на распуст док се ситуација не поправи, а слични предлози су се чули и када је реч о вртићима.
Цела ситуација се на Криму закомпликовала након што су украјинске власти одлучиле да прекину економске односе са Кримом, који сматрају руском „окупираном територијом“.
Украјински председник Петро Порошенко је 23. новембра предложио да се обустави трговина са полуострвом, а истог дана је влада забранила теретни саобраћај преко границе која повезује Крим са Украјином. Министар унутрашњих послова Арсен Аваков предложио је да се раскине уговор о испоруци електричне енергије Криму, а само дан раније дигнути су у ваздух далеководи у Херсонској области, који су готово цело кримско полуострво оставили без струје.
Касније су поправку спречавале непознате особе, које нису дозвољавале радницима да приђу оштећеним стубовима. Поједини медији су пренели да је реч о активистима кримских Татара и радикалне десне организације Десни сектор, који захтевају економску блокаду полуострва.
Међутим, ко стоји иза ове саботаже још није званично саопштено. Шеф Републике Крим Сергеј Аксјонов раније је оценио да је реч о „терористичком нападу“, а државна тужитељка Крима Наталија Поклонска је говорила о „саботажи“. Истрага је у току, али тренутни приоритет кримских власти је да што пре реши проблеме са снабдевањем електричном енергијом.