Вучић је, говорећи на Четвртом самиту шефова влада Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе у кинеском граду Суџоу, рекао да Србија са Кином спроводи пројекте изградње енергетске и саобраћајне инфраструктуре у вредности већој од 1,5 милијарди долара.
Говорећи о постигнутим резултатима, он је нагласио да је Србија ове године забележила висок ниво активности на свим пољима — од трговине, пољопривреде, финансија, до културе, здравства, образовања и сарадње на локалном нивоу.
Како се наводи у саопштењу Владе Србије, премијер Вучић је нагласио да Србија подржава иницијативу Кине за јачање сарадње са земљама Централне и Источне Европе.
„И Србија жели да, као пункт на мапи Појаса и пута, постане једно од важнијих регионалних трговинских чворишта у овом делу Европе. То је за Србију и развојна шанса“, изјавио је премијер Вучић.
Он је додао да ће пројекат пруге Београд — Будимпешта, који би требало да буде завршен за две године, допринети остваривању транспортног умрежавања, као и протоку људи и робе, чиме ће подстаћи креирање логистичких траса и дистрибутивних центара, а дугорочно и приступ новим тржиштима.
Обраћајући се шефовима влада Кине и земаља Централне и Источне Европе, премијер Вучић је рекао да Србија, у оквиру својих напора да постане чланица ЕУ, настоји да развија и одржава конструктивне односе са суседима и земљама у региону Југоисточне Европе.
Додао је да је српска Влада посвећена спровођењу реформи у циљу јачања привреде и побољшања живота грађана Србије.
„Чињеница да на Самиту учествују већим делом земље-чланице ЕУ говори у прилог томе да је овај вид сарадње неодвојив од укупних односа Кине и ЕУ и да представља додатни механизам унапређења овог стратешког партнерства“, закључио је премијер Вучић.
Отварајући Четврти самит шефова влада Кине и земаља Централне и Источне Европе, премијер Кине Ли Кећенг рекао је да ће сарадња Кине и земаља ЦИЕЗ унети ново светло и да мора бити усмерена на будућност.
Кинески премијер је нагласио да постоји неколико приоритета о којима ће се на овогодишњем Самиту разговарати, међу којима су дефинисање мапе пута за унапређење сарадње, промовисање синергије у изградњи инфраструктуре, формирање инвестиционог фонда са 10 милијарди долара и проширење трговине пољопривредним производима из земаља ЦИЕЗ.
Ли је нагласио да Кина жели да унапреди сарадњу са центрима земаља ЦИЕЗ путем унапређења развоја малих и средњих предузећа, јачања сарадње у области здравства, шумарства, али и туризма, истакавши да је неопходно заједнички промовисати земље ЦИЕЗ како би кинески туристи чешће посећивали те дестинације.
Претходно је, како се наводи у саопштењу Владе, Ли отворио Економско-трговински форум, где је рекао да трговинска размена између Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе, упркос економској кризи у свету, бележи раст, као и да постоји велики потенцијал за даље унапређење економских односа.
Он је нагласио да је велики број кинеских компанија расположен да инвестира у земљама ЦИЕЗ, као и да Кина жели да компаније из тих земаља више инвестирају у Кини.
„У Србији сам недавно присуствовао отварању моста, и то је први велики пројекат у земљама ЦИЕЗ. Желимо да их буде више“, закључио је Ли Кећенг.
Премијер Вучић је на конференцији за новинаре, одржаној након Самита, позвао кинеске туристе да посете Србију, „земљу Новака Ђоковића и Бате Живојиновића“.
Током одржавања Самита, министар енергетике у Влади Србије Александар Антић потписао је Оквирни споразум о модернизацији и реконструкцији пруге Београд — Будимпешта.