„Очигледно је да турски лидер пати од велике несанице, коју му изазивају акције руских Војно-ваздушних снага у Сирији и које уништавају нафтну инфраструктуру ИД. И није тајна да је Турска главни увозник шверцоване нафте по сниженим ценама са територије коју контролише ИД“, наводи арапски лист „Мепанорама“.
Према информацијама овог медија, иницијатива о обарању руског авиона потекла је од Ердогана.
„Извори блиски администрацији турског председника цитирају Ердогана, који је током сусрета са Обамом предложио њему да у циљу упозорења оборе руски авион. Обама је на тренутак размислио, а затим је климнуо главом“, додаје лист.
Самим тим, закључује извор из кругова турске власти, Обама је био упознат са могућим нападом на руски бомбардер.
О томе да је напад на руски авион могао бити осмишљена акција, коју је испланирала Турска заједно са САД, говорио је и шеф комитета Државне думе за међународне односе Алексеј Пушков.
„То је била осмишљена акција, за њу су се припремали“, рекао је Пушков.
Он је нагласио да ће дугорочне последице таквог поступка за Турску бити „веома негативне“.
„Сумњам да је Турска хитно ступила у контакт са Вашингтоном и да је Вашингтон одмах дао зелено светло за такву акцију. Мислим да је таква акција Турске (раније) размотрена“, додао је Пушков.
Према његовим речима, томе сведочи и подршка коју је Турска добила од америчког председника Барака Обаме и генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга, који су рекли да је „Турска имала право да брани свој суверенитет“.
У среду је чак и заменик председника прокурдске Народне демократске партије Турске Идрис Балукен такође изјавио да је напад на руски војни авион била раније планирана акција.
Руски шеф дипломатије Сергеј Лавров је рекао да напад на Су-24 личи на „пажљиво испланирану провокацију“. Без обзира на то, додао је министар, Русија не планира са Турском да ратује.
У Москви велики број питања изазива и чињеница да линија за хитне везе Турске није била у функцији ни пре ни после инцидента са Су-24, додао је руски министар.
„И то такође поставља озбиљна питања“, рекао је Лавров.
Он је такође подсетио да је напад на руски бомбардер извршен одмах након што је руска авијација почела да наноси ударе по нафтној структури у Сирији, која је „у рукама“ терориста ИД.
Стални изасланик Русије при Европској унији Владимир Чижов такође је изјавио да руски авион Су-24 није повредио ваздушни простор Турске, а да је читав инцидент у вези са нападом на авион био унапред планиран.
„Није било повреде турског ваздушног простора. При тој брзини, какву развијају такви авиони, прелет над територијом суседне земље трајао би само неколико секунди. То је много мање времена него што је потребно, у овом случају турским ловцима да се по наређењу припреме, полете и оборе руски авион“, рекао је Чижов.
Према његовим речима, та чињеница јасно указује „да је цео инцидент био планиран унапред“.
Војни експерти такође сматрају да је обарање руског авиона унапред планирано.
„Турци су неколико дана ’ловили‘ руске авионе. Чим би наши авиони узлетели, Турци су одмах подизали своје, и приликом преласка наших бомбардера у подручје борбених дејстава у ваздуху се непрестано налазило четири до шест турских Ф-16. Неколико пута турска команда слала је авионе до линије напада, а затим су се враћали назад. Такве поступке су објаснили тиме да „пружају пратњу страним авионима“, навео је војни експерт Владислав Шуригин.
Занимљиво је, међутим, да од уторка, када је руски бомбардер оборен у Сирији, турске власти непрестано дају контрадикторне изјаве о околностима под којима је дошло до несреће.
Одмах након вести о инциденту, турски званичници су саопштили да је руски Су-24 оборен након што је повредио турски ваздушни простор. Али у среду су већ „окренули плочу“, па се сада председник Турске Реџеп Ердоган правда како наводно авијација његове земље није знала да Су-24 припада Русији. Недоследне изјаве директно указују да турска страна „нешто“ заташкава.
Чак су и турски савезници из Пентагона изјавили да не могу да потврде да је руски авион ушао у турски ваздушни простор.
С друге стране, директор Института национале енергетике Русије Сергеј Правосудов сматра да Турска „отворено игра на руку Вашингтону“, и да отворено провоцира Русију, како би Москва одговорила.
„Руске власти одлучиле су да изграде ’Турски ток‘, како би заобишле Украјину и обезбедиле испоруке гаса у Турску. Али, када је било објављено да ће гасовод ићи у Аустрију кроз Грчку, Србију и Македонију, у Македонији су избили нереди, иако је до тог тренутка ситуација у земљи била потпуно мирна…“, рекао је експерт, додајући да иза догађаја у Македонији стоје Американци, а да је сада „дошла на ред Турска“.
Подсећања ради, 24. новембра турски Ф-16 оборио је руски Су-24. Председник Русије Владимир Путин је изјавио да ће овај инцидент оставити озбиљне последице на односе двеју земаља. Он је описао инцидент као „ударац у леђа Русији“.