„То је изузетно ефективан комплекс који представља значајну претњу за било кога. Постоји основана забринутост када је реч о ваздушним операцијама у Сирији“, рекао је он.
Још један амерички званичник изјавио је Франс пресу да комплекс С-400 не би требало да утичe на рад коалиције предвођене САД у Сирији.
„Ми немамо намеру да спречавамо војну операцију руске авијације исто као што ни Русија не намерава да спречава нас. Не постоји разлог да нишанимо једни друге“, рекао је он.
Реакција Русије на обарање Су-24 је неизбежна, како са економске, тако и са дипломатске тачке гледишта. Међутим, главни војни резултат ће бити пребацивање у Сирију суперсавременог ракетног комплекса „земља-ваздух“ С-400, сматра новинар Си-Ен-Ена Метју Чанс.
„Када он (С-400) стигне у земљу, његов опсег ће покривати целу Сирију. То ће дати Русима контролу над ваздушним простором Сирије. То значи да ће сваки авион који буде летео у ваздушном простору Сирије, било да је из Турске или из друге земље НАТО-а, летети само уз зелено светло Руса“, рекао је он у програму телевизије.
Руски министар одбране изјавио је да ће у војну базу Хмејмим у Сирији, одакле се врше ваздушни напади по позицијама терориста, бити пребачен најновији противваздушни систем С-400.