„Очигледно да је Турска, окренувши се НАТО-у, тражила политичку подршку. Та политичка подршка јој је заиста пружена јер Алијанса — водећи се принципима атлантске солидарности, савезничке солидарности погрешно схваћене — није посматрала ствари објективно. Објективно је ситуација свима јасна, то је злочин, то је најгрубље нарушавање међународног права, то противречи не само фундаменталним принципима Повеље УН и бројних конвенција него и самим препорукама НАТО-а“, рекао је Грушко.
Он је подсетио да је током заседања Савета НАТО-а 5. новембра разматран други инцидент у којем је руски авион нарушио ваздушни простор Турске, на којем је било констатовано да су се у складу с препорукама НАТО-а турски авиони приближили нарушиоцу и идентификовали га.
„У овом случају то није учињено и у том смислу Турска је нарушила чак и оне препоруке, оне документе који регулишу праксу летова и праксу понашања у ситуацијама, а који постоје у самом НАТО-у. То је очигледно“, нагласио је Грушко.
Према његовим речима, инцидент с руским авионом подрива напоре за стварање велике коалиције у борби против Исламске државе.