По мишљењу Валелија, напад Анкаре није био повезан са заштитом границе земље — она се одважила на овај корак покушавајући да Русији покаже да је управо она главна сила у региону и да не намерава да уступи ту своју позицију. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган одавно на најнепосреднији начин учествује у конфликту и ово није први инцидент: пре неколико година Турска је већ оборила сиријски авион.
Пол Валели је уверен да су акције турског Ратног ваздухопловства усмерене на руски Су-24 отворена провокација. Притом, пошто Турска намерава да контролише ситуацију у региону и претендује на улогу регионалног лидера, она ће, највероватније бити спремна да предузима и сличне кораке и у будућности.
Инцидент са обарањем авиона требало би да послужи као сигнал узбуне за НАТО, нагласио је генерал у пензији. Турска је једнострано донела одлуку да обори руски авион и на такав начин показала да не намерава да усаглашава своје акције са Алијансом.
„Колико ми је познато, Турска жели на овај или онај начин да обнови турско царство, док Ердоган намерава да у Турској створи контролисану исламску државу. Имајући то у виду, Турска има своје интересе и она их активно промовише и не обраћа посебну пажњу ни на Русију ни на земље НАТО-а“, навео је Валели.
Државе-чланице НАТО-а треба да се наоружају одлучношћу и да искључе Турску из Алијансе, јер Анкара одбија да помаже у борби против Исламске државе, сматра експерт. Између осталог, Турска тражи да председник Сирије Башар ел Асад оде, а да на његово место дође друга влада.