Оружје типа „калашњиков“ — две „заставе М70“, пореклом из бивше Југославије и два АК47 направљена у Кини — купљено је 7. новембра преко интернета од немачког продавца из Баден-Виртемберга, на југозападу Немачке, наводи немачки лист, позивајући се на документа тужилаштва у Штутгарту и немачке истражитеље.
„Билд“ наводи и да се верује да је осумничени кријумчар оружја, који је продавао робу у интернет-подземљу, ухапшен.
Увидом у његову електронску пошту утврђено је да је продао „четири ’калашњикова‘ једном Арапину у Паризу“.
Тужилаштво у Штутгарту није потврдило ову информацију.
У терористичким нападима у Паризу 13. новембра погинуло је 130 људи, а 350 их је повређено.
Немачка полиција је јуче у Берлину ухапсила још двојицу мушкараца, исламиста, осумњичених да су се припремали да изведу „озбиљну насилну акцију опасну по државу“. Међутим, они су убрзо пуштени.
Драгишић: Пушке из „Заставе“ не уплићу Србију
„Уколико је и тачно да су терористи који су извели напад у Паризу користили пушке крагујевачке ’Заставе‘, то ни на који начин не може ’окривити‘ Србију за везе са терористима и Исламском државом“, сматра професор на Факултету за одбрану у Београду Зоран Драгишић.
Он објашњава да су „Заставиним“ оружјем биле наоружане територијалне одбране свих бивших југословенских република, те да је то оружје било извожено у земље Блиског истока и да га и сада може бити бар у педесетак земаља.
„Оно је из Србије легалним каналима могло отићи у неку земљу Блиског истока или је тамо могло отићи шверцом, што се догађало ′90-их година, када је много тог оружја шверцовано. Оно је могло отићи из Босне, са Косова, са било које стране и да онда доћи у руке терориста“, објаснио је Драгишић.