Житељи Турске организовали су масовне протесте са захтевом да се новинари ослободе. У Москви су предложили да они буду узети под међународну заштиту.
Маја Коцијанчић критиковала је хапшење познатих турских новинара Џана Дундара и Ердема Јуља, ауторе материјала који сведочи о томе да је турско руководство испоручивало оружје Исламској држави. Хапшење новинара Коцијанчичева је окарактерисала као „забрињавајућу чињеницу“ за земљу-кандидата за Европску унију и истакла да Брисел то „пажљиво прати“.
Новинари листа „Џумхуријет“ Џан Дундар и Ердем Јуљ ухапшени су у четвртак. Материјал о кријумчарењу оружја објављен је у мају. Он је говорио о случају у провинцији Адана у јануару 2014. године, када је турска војска прегледала камионе који су припадали Националној обавештајној организацији и који су ишли ка сиријској граници. Према званичној верзији, камиони су преносили хуманитарну помоћ сиријским Туркменима. „Џумхуријет“ је, међутим, открио да је део ових камиона био намењен радикалним борцима Исламске државе и да је превозио оружје. Новинари су оптужени за сарадњу с терористима и шпијунажу.
Шеф Комитета за безбедност и борбу против корупције Државне думе Русије Ирина Јарова предлаже да се ухапшени турски новинари узму под међународну заштиту јер се, према њеним речима, иза тога „крије опасан међународни злочин“. Према њеним речима, председник Турске Реџеп Тајип Ердоган може да изађе на крај с новинарима који су се усудили да напишу истину о крвавој нафтној корупцији, која храни тероризам, додавши да Русија помагање терористима посматра као злочин.
У петак су се под прозорима истамбулске канцеларије „Џумхуријета“ у знак протеста окупиле хиљаде људи, међу њима и много новинара.
У Анкари је приликом разбијања сличног митинга полиција употребила сузавац.