„Турска је хтела да покаже мишиће, али је направила грешку која никоме неће помоћи. Ако је, можда, на 17 секунди и био нарушен турски ваздушни простор, мало је вероватно да би за то време руски пилот могао да буде упозорен 10 пута, како би одлетео на сиријску територију“, изјавио је Земан.
Чешки председник је такође подсетио да је руски авион пао на сиријску територију и да су током инцидента погинула два човека, при чему је пилот Су-24 био погођен у ваздуху током приземљења. „То противречи Женевској конвенцији“, нагласио је Земан.
Према његовим речима, Турска се сумњичи да посредно сарађује с терористима добијајући, пре свега, јефтину нафту од Исламске државе. Поред тога, Анкара је у непријатељству с Курдима. Али управо „оружане јединице Курда представљају фактички једину (копнену) снагу која се бори против ИД“, изјавио је Земан.
„Постоји пословица: ’Непријатељ мог непријатеља је мој пријатељ‘“, рекао је чешки председник и додао да „турско непријатељство према Курдима води ка томе да се Турска, у најмањој мери, двоуми када је реч о прикључивању борби против ИД.
„Турска треба да одлучи коме ће се придружити“, нагласио је Милош Земан и упозорио да је један од проблема у борби против ИД и то што је неке земље „подржавају финансијским и другим средствима“.
Земан је, такође, рекао да је председник Сирије Башар ел Асад основни чинилац решавања актуелне ситуације у тој земљи.
„Ако неко жели да замени Асада, мора да дође с предлогом о томе ко ће да га замени, да се не би догодило исто оно што се догодило у Либији или Ираку“, нагласио је Земан.
Чешки председник заложио се такође против копнене операције у борби против исламиста, јер би она, према његовом мишљењу, могла да се заврши исто као и у Ираку. „Никакви тенкови, никаква пешадија, само дронови, командоси, хеликоптери“, рекао је Земан набрајајући неопходна средства борбе против терориста.
Наступајући крајем септембра на заседању Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку, чешки председник је предложио да се створе мали међународни одреди под заштитом УН својеврсних „командоса“ за ликвидацију лидера и „мозгова“ терористичких организација, укључујући Исламску државу.
Према мишљењу Земана, делатност таквих одреда, заснована на широкој сарадњи специјалних служби разних земаља, има много више шанси да успе него класична окупација територије коју заузимају терористи.
Земан је изразио жаљење што још није усвојена резолуција Савета безбедности УН о стварању оваквих антитерористичких јединица него се све завршило на позивима.