Високи украјински чиновник, који је желео да остане анониман, рекао је да Кијев користи ситуацију да би „вратио полуострво“. Ипак, према мишљењу аутора текста, Кијев веома ризикује блокирајући Крим. Неизвесне су, пре свега, испоруке гаса и угља из Русије.
Блокадом Крима власти Украјине очигледно покушавају да полуострво претворе у „скуп терет“ за Москву, оцењује аутор текста. Кијев страхује да ако питање Крима не буде више на дневном реду у свету, Запад ће признати присаједињење полуострва Русији. Истовремено, прекид снабдевања Крима енергијом доноси ризик од хуманитарне кризе, наглашава Такер.
Украјинске власти стварају привид пред Бриселом да на њих у вези с овим питањем притисак врше националисти, иако су у блокади Крима учествовали локални органи реда. У понедељак је блокаду практично одобрила влада.
Кад је реч о минирању стубова система за пренос електричне енергије Криму, иако Кијев није био иницијатор искључења струје, он практично ништа није учинио да се то спречи. И то без обзира на чињеницу да су активисти већ покушавали да прекину снабдевање Крима струјом. Служба безбедности Украјине на крају је саопштила да је утврдила круг осумњичених за минирање стубова, али нико није ухапшен.
„Растргнут између очекивања међународне заједнице и унутрашње политике, Кијев је кренуо тешким путем“, наводи аутор.
С једне стране, украјинске власти принуђене су да одржавају уздрмани рејтинг, а било који покушај да ухапсе или растерају активисте који спречавају ремонт система за пренос електричне енергије био би крајње непопуларна мера.
С друге стране, пише коментатор „Политика“, Украјина је у војном смислу сувише слаба да би покушала да се бори за острво, а становништво Крима тешко да би поздравило повратак украјинске власти.
Украјина је притом и под притиском Европске уније која захтева уздржавање од ескалације.