Према информацијама листа, Словачка и још седам земаља Источне Европе упутиле су писмо председнику Европског савета Доналду Туску, у којем су затражиле да се размотри питање „Северног тока 2“ на самиту ЕУ у децембру.
Источноевропске земље траже да се блокира овај пројекат, тврдећи да „Северни ток 2“ противречи политици ЕУ о енергетској безбедности и диверсификацији испорука, као и да „наноси штету с геополитичке тачке гледишта“.
Представници девет земаља такође тврде да ће у вези с тим питањем Немачка, као најутицајнија држава ЕУ, своје економске интересе ставити изнад енергетске безбедности Источне Европе.
Северни ток 2 могао би да буде извор трвења ЕУ и САД, наводи се у тексту. Бела кућа је указала да ће пројекат оставити Украјину без две милијарде долара прихода од гасног транзита, а ту суму ће морати да компензују Међународни монетарни фонт или ЕУ.
Дипломата једне од источноевропских земаља рекао је листу да у овом тренутку они „губе битку“, али да ипак намеравају да се боре. Високи европски чиновник саопштио је да је та кампања већ постигла одређене резултате и да је могуће да ће се „Северни ток 2“ заиста разматрати на децембарском самиту ЕУ.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер је ипак демантовао саопштења источноевропских земаља о томе да је пројекат политички проблем. Он је нагласио да „Северни ток 2“ представља комерцијални подухват, али да је потребно проверити да ли је он усклађен с унутрашњим законима ЕУ.
Немачка тежи ка томе да утицај ЕУ на ток реализације пројекта буде минималан. Вицеканцелар Немачке Зигмар Габријел изјавио је током посете Москви да ће Берлин настојати да пројекат остане у надлежности немачких власти што ће, како је рекао, ограничити „могућност спољног мешања“.