Инцидент с руским бомбардером Су-24, који је Турска оборила изнад Сирије 24. новембра, у саопштењу се не спомиње.
Министри који учествују на заседању у Бриселу су подсетили да је „безбедност Алијансе недељива и да савезници изражавају одлучну солидарност с Турском која се суочава с бројним изазовима с југа, укључујући терористичке претње“.
„Министри одбране НАТО-а разматрали су то на састанку у октобру и наложили да се испланирају даљи кораци за очување безбедности Турске. Данас смо анализирали овај рад, он напредује“, пише у саопштењу.
Алијанса је навела да су 2012. године савезници одлучили да учврсте систем ваздухопловне одбране Турске — у тој земљи су размештени ракетни комплекси „патриот“.
„Одлучни смо, у духу 28 за 28, да наставимо да разрађујемо додатне мере НАТО-а за очување безбедности и савезници припремају могући допринос. Очекујемо да ће тај посао бити завршен у наредним недељама“, саопштили су министри иностраних послова земаља НАТО-а.
Они су навели да ће „веома пажљиво пратити догађаје на југоисточној граници НАТО-а, укључујући кризу у Сирији“.
„Поново потврђујемо да сукоб у Сирији може да се оконча само политичким путем и наглашавамо важност међународних напора у вези с тим“, додаје се у саопштењу.
Алијанса је, такође, апеловала на „мир, дипломатију и стишавање сукоба“.
Амерички министар одбране Ештон Картер раније данас је изјавио да САД сматрају да би Турска требало да постане активнија у ваздушном рату против ДАЕШ-а (Исламска држава), да осигура своју границу и да гони оне који помажу упаде те терористичке организације на њену територију.
„Већина њихових ваздушних операција није усмерена на ДАЕШ, него на Радничку партију Курдистана“, рекао је Картер.