„Желим вам успех на конференцији у Београду и да разговарате са онима са којима тренутно не разговарате довољно, јер из тога може да изађе само нешто добро“, поручио је Николић у разговору са министром спољних послова Русије.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да је Русија спремна да и даље развија односе са Србијом и да повећа сарадњу у свим областима.
На састанку са председником Србије Томиславом Николићем током министарске конференције ОЕБС–а, Лавров је рекао да се нада да ће сарадња Србије и Русије бити још већа „како у привреди тако и у међународној арени“.
Он је рекао да зна колики је допринос Николића јачању те сарадње.
Руски министар спољних послова додао је и да захваљује Србији на солидарности када је реч о безбедносној ситуацији.
Николић је у име, како је рекао, „наше мале Србије“, захвалио Руској федерацији, а посебно председнику Владимиру Путину, на борби против светског тероризма, изражавајући жаљење због руских жртава, али и напомињући да је у тој борби циљ велики, а да је Србија спремна да свакоме ко се противи том злу пружи сву могућу помоћ.
„Сигурно је да ћемо сарађивати са Русијом интензивније него до сада, јер тиме желимо да покажемо да смо против увођења санкција и да покажемо нашим пријатељима из Европе да бити у Европској унији не значи бити против Русије, и да бити пријатељ Русије не значи бити против Европске уније“, рекао је Николић током састанка са Лавровом.
Он је истакао да је политичка сарадња две земље добра и да се нада да Србија није ставила Русију на превелика искушења, када је помогла у решавању битних проблема.
„Човек има пријатеље широм света, али се најчешће сећа мајке, тако и Србија, када јој је највише потребна помоћ сети се Руске федерације и нама та помоћ кроз историју није недостајала и изостајала“, рекао је Николић.
Истовремено са политичким, додао је српски председник, Србија развија и економске односе са Русијом, развијаће их још интензивније, јер тиме, како је навео, „желимо да покажемо да смо против увођења санкција, а да нашим пријатељима у ЕУ покажемо да одбијајући да уведемо санкције Русији не значи да смо против ЕУ“.
Он је поручио да очекује још већи обим сарадње са Русијом, те да ће Србија све што се договори испунити, али да никад неће признати Косово.
„Не треба да нас подржавате ако једног дана то изневеримо, а исто тако нећемо уводити санкције Русији, јер предуго смо ми трпели санкције да бисмо их некоме другом уводили“, поручио је Николић и закључио:
„Овде је ваша улога веома велика, највећа, иако многи то неће да признају, утичите да ово буде скуп о европском миру и безбедности“.
Николић је такође у једном тренутку рекао Лаврову да поздрави руског председника и премијера Владимира Путина и Дмитирија Медведева.
Осим тога, Лаврову је рекао и да су тешка времена и да Русија има једну од одлучујућих улога данас у обезбеђивању и спровођењу светског мира, међутим, како је додао, ту улогу Русије многи виде „као супротстављање неком другом“.
„Врло се добро сећам када је председник Путин позивао на заједничку борбу против тероризма и позивао да се не прави блокада НАТО–а око Руске Федерације, пошто треба ићи још даље у борби против тероризма него што су руске границе… Ја сам и у писму замолио Путина да се приступи разговорима, посебно између Русије и Турске, јер сте и ви успоставили много добре односе, а ми имамо пријатељство и са једнима и другима“, рекао је Николић.
Оценио је да руски авион оборен због грешке некога у Турској, али да је Русија велика и да у сваком проблему може да нађе прави излаз.
Поручује и да досадашње борбе против ДАЕШ–а, такозване Исламске државе, нису биле одлучне, већ селективне, и нису увек биле уперене против терориста, него често против званично изабраних представника у земљи.
„Онај кога народ изабере заслужује да државу води. Никакво наметање народу без његове слободне воље не може да буде спроведено“, поручио је Николић.
Председник Србије се осврнуо и на дијалог Београда и Приштине, оценивши да он често није лак, „јер разговарамо са охолим људима који имају подршку великог дела западне цивилизације“, али да цени што Србија у томе има подршку Русије.
„Ми ћемо наставити да разговарамо, ништа сукобом нећемо постићи“, закључио је председник Србије.