Оливер Ивановић, лидер грађанске иницијативе „Србија, демократија, правда“, започео је данас са давањем исказа у Основном суду у северном делу Косовске Митровице, на основу оптужнице Еулекса да је са још четворицом Срба починио најтежа кривична дела против Албанаца, 14. априла 1999. и 3. фебруара 2000. године.
Ивановић је рекао да је 14. априла био на свом радном месту, у седишту „Фероникла“ у Приштини, где је био заменик директора.
„Експлозију у кафићу ’Белами‘ 3. фебруара 2000. године нисам чуо јер сам био у стану, али сам по сазнању да се то десило одмах отишао на место дешавања, јер сам био забринут за своју децу“, рекао је Ивановић.
Он је додао да је потом отишао у болницу, како би се информисао о стању повређених и понудио своју помоћ и контакт који је могао да оствари са припадницима француског и мароканског Кфора. Када је поново из стана изашао на улицу, разговарао је са грађанима који су били забринути за ситуацију у граду.
Рекао је да је пре рата био у резервном саставу полиције, али да није имао никакву друштвену или политичку функцију.
„Био сам члан Извршног одбора Српског националног већа, које су основали чланови опозиционих партија, а чији је задатак био да пружи отпор тадашњем режиму Слободана Милошевића“, рекао је Ивановић и додао да је из те нестраначке организације искључен 2001. године због, како је већина одлучила, „његове велике кооперативности са међународном заједницом и Албанцима“.
Ивановић је после паузе наставио да одговара на питања међународног јавног тужиоца Ромула Матеуша.
У кратком обраћању новинарима испред свог стана, где је у паузи за ручак довезен у пратњи полиције, Ивановић је рекао да је „данас започео своју изјаву и да му је лако јер следи оно што је истина“.
„Неће ми бити тешко да одговорим на било које питање које ће поставити тужилац, јер немам шта да кријем“, рекао је Ивановић и изразио очекивање да ће се судски процес брзо завршити.
Према његовим речима, председница судског већа Роксана Комша обећала је да ће до краја јануара имати коначну пресуду.
„Ја се надам да ће она бити ослобађајућа“, рекао је Оливер Ивановић.
Од 15. децембра завршну реч ће давати јавни тужилац Еулекса, заступник оштећених и браниоци оптужених. Изношење завршне речи трајаће неколико дана.
За Ивановића и Делибашића Влада Србије је у два наврата давала гаранције да ће бити доступни косовском и међунаросном правосуђу, али је Еулекс игнорисао гаранције и продужавао им притвор који је замењен мером кућног притвора 18. септембра.
Оливер Ивановић је ухапшен 27. јануара 2014. године, када је после телефонског позива отишао да дâ изјаву.