„После првих изјава одушевљења од прошлог децембра, када је председник Русије Владимир Путин најавио да ће да преусмери ’Јужни ток‘ и да ће то бити ’Турски ток‘, сви се сећамо прилично оптимистичких изјава из Турске. Међутим, већ овог лета су Турци почели да инсистирају на нижим ценама гаса на конто гасовода ’Турски ток‘, па су почеле приче да ће капацитет тог тока бити смањен. Дакле, Турци су седели на две столице када је реч о гасу, покушавајући да удовоље ЕУ причама о гасу из Азербејџана, а с друге су, на конто ’Турског тока‘, покушали да код Русије избоксују што боље економске услове“, каже Путниковићева.
Она сматра да Турска не сме да се игра снабдевањем гасом из Русије.
„Турска сада добија 27 милијарди кубних метара руског гаса годишње и тешко ће га надокнадити из других извора. Иако су објавили да су направили договор да руски гас замене гасом из Катара, знамо да је то подручје око Турске прилично нестабилно и питање је могу ли тако лако да замене своје потребе за природним гасом и кажу — не треба нам више руски гас“, упозорава Путниковићева.
Она се слаже са оценом руског министра енергетике Александра Новака да су критике ЕУ упућене на рачун проширења гасовода „Северни ток“ исполитизоване.
„Ту велику улогу има ЕУ и то што се неке европске земље противе изградњи ’Северног тока‘ и инсистирају да се настави транзит руског гаса преко Украјине. Мислим да приличан утицај на све то има и Америка, којој никако није одговарала сарадња Турске и Русије око ’Турског тока‘“, сматра Путниковићева.
Она, међутим, верује да обустава „Турског тока“ неће утицати на испоруку руског гаса Турској.
„Познато је, још из времена СССР-а, када је било присутно највеће захлађење односа на релацији Исток—Запад, да је Совјетски Савез испоручивао довољно гаса Немачкој и европским земљама, и да Русија никада није била нехумана. Русија јесте обуставила преговоре око ’Турског тока‘, али се ’Плави ток‘ не помиње, па мислим да, ако не буде додатних погоршавања ситуације, Русија неће Турској заврнути славине. Турци, међутим, морају да плаћају гас који троше“, каже Путниковићева.
Када је о Србији реч, она добија гас преко Украјине, а сама градња гасовода „Турски ток“ није била до краја договорена, подсећа Путниковићева.
„Нажалост, меморандум за гасовод ’Тесла‘ није био потписан, и ми можемо само да жалимо што тог пројекта изгледа неће бити у скоријој будућности. Али, када говоримо о тренутном снабдевању гасом преко Украјине, она је престала да плаћа Русији гас и њима је обустављена испорука. Међутим, пошто ЕУ инсистира на томе да се продужи уговор између Русије и Украјине, то јест да се Русија не преоријентише на извоз свог гаса преко ’Северног тока 2‘, мислим да Украјина себи не сме дозволити луксуз да почне да краде гас који иде преко њене територије ка европским потрошачима, што значи да ће Србија добијати уговорене количине“, закључује Путниковићева за Спутњик.