У четвртак је Специјални инспекторат за реконструкцију Авганистана (СИГАР) објавио писмо упућено америчком секретару за одбрану Ештону Картеру у којем директор СИГАР–а Џон Ф. Сопко тражи више информација о 150 милиона долара које је одобрила Оперативна група за бизнис и стабилност (ТФБСО), мало одељење у Министарству одбране задужено за стабилизацију економија у Ираку и Авганистану.
„Прелиминарни извештај СИГАР–а указује да је руководство ТФСБО изнајмило посебно опремљене, приватне виле и ангажовале 24–часовни надзор тих објеката, услуге припремања хране и телохранитеље за особље ТФСБО и њихове госте који путују по земљи“, наводи се у писму.
Сопко пише да је „нејасно какву корист САД имају“ од трошења толико новца на луксузни смештај, када је влада могла да уштеди „на десетине милиона долара“ тако што би запослени живели у америчким војним базама.
Према наводима СИГАР–а, трошак од 150 милиона долара који је настао у периоду од 2010. до 2014. године, представља готово 20 одсто укупног буџета ТФБСО–а.
У писму се такође тражи од Пентагона да открије више информација о томе ко је одседао у вилама и ко је одобравао трошкове.
„Недавно смо добили писмо од СИГАР–а и одговорићемо на њега“, изјавио је портпарол Пентагона поручник Џо Соуерс.
У писму се наводи да је у вилама било смештено не више од 5 до 10 запослених. Смештај 10 чланова особља у Амбасади Америке коштао би свега 1,8 милиона долара, процењују у СИГАР–у.
СИГАР је у свом писму изнео и изјаву Пола Бринклија, бившег заменика подсекретара одбране и првог директора ТФБСО–а. Бринкли је рекао да је одлука да се изнајми луксузна вила донета како би се приватним компанијама показало „да они (ТФБСО) могу сами да спроведу операције у Авганистану, без војне помоћи“. У фусноти у писму наводи се да Бринкли није хтео да сарађује када су му затражене информације.
ТФБСО је изазвао гнев Специјалног инспектората за реконструкцију Авганистана само месец дана раније, када је откривено да су потрошили 43 милиона долара на бензинску пумпу која је требало да кошта свега 500.000 долара.
Када су упитани како су ова средства одобрена, из ТФБСО–а су Сопку одговорили да „нису професионално оспособљени да одговоре на то питање“.
У светлу ове контроверзе, сенатор Чак Гресли из Ајове затражио је повећање транспарентности, упитавши како Пентагон може да тврди да не може да пружи више детаља о томе како је Оперативна група трошила новац.
„Према слову закона, владини службеници немају одобрење да троше новац пореских обвезника без одговарајуће документације као што су уговори и фактуре. Министарство одбране мора да каже истину, да престане да нас заварава и да преузме одговорност за колосално бацање новца пореских обвезника“, рекао је сенатор Гресли.