Туркјилмаз сматра да Москва и Анкара имају потенцијал да преовладају кризу у односима.
„Последице ембарга, који је увела Русија, утицатиће на нашу економију, пре свега, због забране за увоз наранџи и парадајза. Извоз турских производа у Русију 2014. године износио је 1,2 милијарде долара", истиче он.
Како каже да је, пре него што је дошло до заоштравања односа, Турска из Русије увозила пшеницу, семе сунцокрета и сунцокретово уље, а купује и велике количине енергената.
„Мислим да Турска и Русија имају неопходна дипломатска искуства да преовладају ову кризу у односима и да спрече даље заоштравање", убеђен је Туркјилмаз.
Бивши први заменик шефа турске дипломатије Фарук Логоглу сматра да ће постојати могућност нових криза у билатералниом односима све док се не реши сиријски проблем.
Логоглу каже да је данас због сиријске кризе дошло до заоштравања односа Русије и Турске, а да није искључено да ће сутра ће неке друге земље доћи на ред.
"Да је Ердоган одмах након обарања авиона звао Путина, изразио жаљење па се извинио, до толико озбиљне кризе у односима не би дошло. Али сада само извињење неће нормализовати односе. У том смислу састанак шефова дипломатија у Београду није могао да реши проблем. Али он је ипак био важан", истакао је Логоглу.