Саудијска Арабија је у новембру осудила на смрт палестинског песника Асрафа Фајада због „ширења атеизма и непоштовања пророка“, а неименовани корисник је убрзо ову казну на Твитеру упоредио са казнама које спроводи ДАЕШ.
There is no difference between Saudi Arabia and Daesh. Sue me. #SaudiArabiaIsISIS
— ist and phobic (@ist_and_phobic) November 27, 2015
Саудијски лист „Ел Ријад“ пренео је речи једног високог званичника који каже да ће „Министарство правде тужити особу која казну човека који је на смрт осуђен због одметништва пореди са казнама које је спроводе милитанти ДАЕШ–а“.
Корисници Твитера су на то одговорили формирањем хаштага „Саудијска Арабија ме тужи“ и „Саудијска Арабија је ДАЕШ“.
Saudi Arabia furious about being compared to ISIS. They shouldn't be losing their heads so quickly (without a fair trial). #SueMeSaudi
— Jens Nero (@NeroJens) December 1, 2015
Један корисник те друштвене мреже је поделио и графикон интернет портала MiddleEastEye.net на којем су приказана поређења између почињених злочина и казни за та дела у Саудијској Арабији и ДАЕШ–у.
Saudi would kill me for being pro-gay, lash me for boozing & cut offmy hands for nicking a mate's pen #SueMeSaudi pic.twitter.com/Z9hdOjdkqT
— R Mahajan (@mahajanomics) November 29, 2015
Други су пак делили политичке карикатуре које указују на сличности у извршењу смртне казне у ДАЕШ–у и Саудијској Арабији.
My cartoon Saturday @TheTimes. Isis is a barbaric death cult…what about some of our allies? #syriaairstrikes pic.twitter.com/QkA4QLp9kq
— Peter Brookes (@BrookesTimes) November 28, 2015
Правосудни систем Саудијске Арабије је заснован на исламском шеријатском праву, а његове судије су свештеници из ултра–конзервативне вехабијске школе сунитског ислама.
Одсецање главе је веома чест вид казне у Краљевини. Саудијска Арабија је у овој години погубила 150 људи, што је највише у последњих десет година.