„Непријатељство украјинских олигарха могло би да доведе до једне од најскупљих судских парница у историји енглеског права“, наводи британски „Телеграф“, додајући да Пинчук на суду захтева чак две милијарде долара.
Суђење би требало да почне већ у јануару 2016. године, а везано је за „незаконито присвајање Криворошког рударског комбината 2004. године“. Осим тога, тужилаштво тврди да је Коломојски умешан у серију убистава и напада, везаних за склапање једног посла.
Како наводи британски лист, олигарх је више пута претио адвокатима и другој страни у том послу, а такође је покушао да подмити једног од тужилаца, како истрага против њега била затворена.
Коломојски, међутим, своју кривицу у потпуности негира.
Адвокати Пинчука најавили су да ће суду доставити доказе о „екстремно вулгарним и озбиљним претњама“ Коломојског, као и доказе о физичком нападу на украјинског адвоката Сергеја Карпенка, који ће бити један од сведока у овом случају.
Карпенко је рекао да му је Коломојски претио још 2003. године, да је четири дана након тог сусрета жестоко претучен његов помоћник, а да је месец дана касније и сам био жртва напада. Карпенко је претучен гвозденом шипком.
Адвокати Пинчука тврде да су нападачи били повезани са шефом личног обезбеђења Коломојског — Сергејем Никитиним и са другим оптуженим — украјинским бизнисменом Генадијем Богољубовим.
С друге стране, адвокати Пинчука тврде да имају у свом поседу снимак разговора у којем украјински тужилац признаје да му је Коломојски понудио новац у замену за затварање истраге због наводне умешаности у серију убистава и наводе да тај новац на крају није исплаћен.
„У августу 2003. године Никитин је нађен мртав, а на телу је имао десетак убода ножем“, наводи „Телеграф“.
Ово, међутим, није први пут да Коломојског оптужују за убиство. Против овог украјинског олигарха у Русији је отворен кривични поступак због „примене забрањених средстава и метода у вођењу рата“, убиства и геноцида.
Коломојски се „прославио“ као оснивач и финансијер батаљона за специјалне намене „Азов“, „Дњепар 1“ и још неких, које су ратовале на југоистоку Украјине.
„Истражни Комитет Руске Федерације је прикупио довољно доказа о томе да је Коломојски учествовао у организацији злочина као што су убиства, примена забрањених средстава и метода за вођење рата, спречавање новинара да обављају своју професионалну дужност и киднаповање људи. Сам Коломојски можда лично није убијао мирне грађане Донбаса и руске новинаре. Међутим, руке су му већ одавно до лаката у крви. И за све то ће морати да одговара у потпуности“, изјавио је лани званични представник Истражног комитета Русије Владимир Маркин.