У бомбардовању позиција сиријске војске у провинцији Дејр ел Зор, у понедељак су погинула четири, а рањено 16 војника сиријске војске. У нападу је уништено складиште муниције и оштећена два тенка. Коалиција је негирала напад тврдећи да је гађала подручје удаљено 55 километара од места где су убијени сиријски војници.
Стручњаци кажу да, с обзиром на околности у тој земљи, нико са сигурношћу не може да тврди да ли је сиријска војска погођена намерно или случајно.
Директор Центра за стратешку конјунктуру из Москве Иван Коновалов каже да ниједан сателит и систем навођења не гарантује да се сигурно зна коме припада неко насеље или објекат. Зато су потребни обавештајни подаци са терена, које има Русија, Американци их немају, подсећа Коновалов.
„Чини ми се да је ово што се десило још једна карика у ланцу. Наиме, када се догодио терористички напад у Паризу, Французи су одлучили да упоредо са САД и Русијом учествују у борби против ДАЕШ-а. Француска би могла да постане својеврстан ’мост‘ између коалиције на челу са САД и коалиције коју чине Русија, Иран, Ирак и Сирија. Али погледајте шта се десило након тога. Турска обара руски бомбардер, САД, случајно или намерно, бомбардују сиријску војску. Све то уништава могућност да се направи заједничка коалиција“, каже Коновалов за Спутњик.
Руски војни аналитичар додаје да је очигледно да некоме одговара да онемогући заједничку борбу Русије, САД и њених савезника против ДАЕШ-а.
Бригадни генерал у пензији, Срето Малиновић, слаже се са московским аналитичарем када је у питању прецизност гађања циљева у Сирији. Он објашњава да се ситуација на терену најбоље познаје из обавештајних података.
„Убеђен сам да најбоље податке у овом тренутку имају Руси, с обзиром да су једина сила на терену коју законски подржавају легитимне власти Сирије, колико год се оне некима свиђале или не, да учествују у борби против терориста“, каже Малиновић.
Он ипак верује да би бомбардовање позиције сиријске армије могло да доведе до преокрета на небу изнад Сирије.
„Мислим да би ово могао да буде пут да снаге које предводи Америка сарађују, да са Русијом поделе зону борбених дејстава која се изводе у подршци снага на терену. Договор са Турском искључујем, зато што је јасно и недвосмислено показала свој интерес тиме што је плански, намерно оборила руски Су-24“, каже генерал Малиновић.
Он додаје да је очигледно да руске ваздушно космичке снаге у Сирији нису рачунале да могу да добију нож у леђа и да је то још један разлог да се оствари сарадња команди.
„Када имате територију на којој се преплићу различити интереси, пре свега мислим на судијско-турске интересе, чак мислим да је Америка увучена у неке ствари јер није могла да се одупре интересима и жељама својих најближих савезника у исламском свету, договор је неопходан. Зато у најновијем инциденту видим могућност да Русија и Америка нађу заједнички језик, ако ни због чега другог, онда због безбедног обављања задатака у дејству по снагама терориста“, каже бивши заменик команданта РВ и ПВО Војске Србије.
Иначе, због бомбардовања позиција сиријске војске, Министарство спољних послова те земље упутило је протестну ноту Савету безбедности Уједињених нација и генералном секретару Бан Ки Муну. Напад је окарактерисан као чин агресије од стране коалиције предвођене САД, који није у складу са циљевима и нормама Устава УН.
Коалиција са САД на челу спроводи војну операцију у Сирији од септембра 2014. године, без дозволе Савета безбедности УН и сиријских власти. Русија, са друге стране, бомбардује позиције ДАЕШ-а од 30. септембра ове године, на позив сиријског председника Башара ел Асада.