„Житељи се прикључују ДАЕШ-у (такозвана Исламска држава) због глади, јер они који се нису прикључили терористима немају шта да једу, немају ни струје ни новца“, овако је новинарима Си-Ен-Ена живот у Раки, „престоници“ ДАЕШ-а, описао Сиријац који је тајно побегао у Турску.
Према речима мушкарца који се представио као Сулејман, из Раке су побегли скоро сви лекари, а они који су остали могу да се преброје на прсте и сви раде за ДАЕШ. У школама деца узраста од пет до једанаест година иду у исти разред, али учитељи не долазе увек на часове, због чега праве школе и нема. Свакодневно стотине људи стоји у редовима како би добили макар мало бесплатне хране.
Сулејман одбацује тврдње ДАЕШ-а да је живот на њиховој територији рај. „Да је то рај, не бисмо покушавали да побегнемо. Живот је тамо веома тежак“, прича избеглица.
Сулејманови деца и жена практично не напуштају дом. Рака, некада слободан град, претворила се у кошмар, наводи се у репортажи Си-Ен-Ена. Грађани живе у страху, а градом с аутоматима у рукама патролирају десетогодишњаци обучавани у камповима ДАЕШ-а, додаје Сулејман.
Према његовом мишљењу, резултат бомбардовања Раке је безначајан јер је већина градских рејона пуста, а борци ДАЕШ-а користе сирене и евакуишу се пред налетима, прича саговорник телевизијског канала.
Бомбардовање нафтне инфраструктуре терориста довели су до повећања цена бензина и гаса, а струје има највише 12 сати дневно.
После француских ваздушних напада ДАЕШ је озбиљно ограничио коришћење интернета, како противник не би открио њихове објекте. У граду је остало десетак интернет-кафеа који се пажљиво контролишу. ДАЕШ се плаши да би његови чланови могли да се повежу с иностраном обавештајном службом, каже Сулејман. Он додаје да је видео да су многи људи убијени под оптужбама за шпијунажу.