Према његовим речима тенковски батаљон који је ушао у Ирак крајем прошле недеље је допунска снага коју је Турска послала у циљу обезбеђивања оних одреда који се тамо већ налазе (уз дозволу владе Ирака, према претходним уговорима).
„Међутим, треба признати и да је формирање допунских одреда од 25 тенкова мера која се у најмању руку може окарактерисати као претерана“, рекао је Солмазтурк, који је и бивши начелник Управе међународне безбедности Генералштаба Војске Турске и садашњи потпредседник Конфедерације резервних официра НАТО-а.
Он сматра и да је Турска пре слања војног контингента у Ирак требала да затражити пристанак Багдада.
„Очигледно је да Багдад није био унапред обавештен и да нико никакав пристанак није тражио. Багдад је са пуним правом упутио Анкари свој протест, тражећи да турска војска напусти ирачку територију и припретио да ће се у супротном обратити Савету безбедности УН“, истиче он.
Турска, према његовим речима, на територији Ирака може да ојача своје одреде, који су резмештени према претходном договору две државе, али су они ипак требали да буду у мањем обиму и у договору са Ираком.
„Турска је нарушила општеприхваћена правила, упутивши у Ирак чак 25 тенкова, јер ипак, тенкови јесу моћно оружје. Овакво понашање Анкаре није могло а да не изазове узнемиреност Багдада“, рекао је он, додајући ово није планирано и рутинско јачање снага.