„У чему је специфичност ове стратегије?“, пита се историчар. Обама је говорио о ваздушним нападима на лидере ДАЕШ-а, тешко наоружање и инфраструктуру“, подсећао на то да ће Вашингтон наставити да обучава и наоружава Ирачане и Сиријце, спомињао је „америчко лидерство“ и временске оквире које је шеф Стејт департмента Џон Кери поставио на бечким преговорима.
Све наведено, према мишљењу Бута, могло је да остави утисак само на оне чији је опсег знања о рату у Сирији ограничен само на Обамине говоре, „они који одавно прате вести знају да ниједна од ових операција није посебно успешна“.
Коментатор листа наводи своје аргументе: Да, Вашингтон бомбардује положаје ДАЕШ-а и њихову инфраструктуру, али борци су и даље способни да се брзо регенеришу – њихова делатност остварује се на основу пореза које узимају од житеља калифата. Само ваздушним нападима немогуће је прекинути овај извор финансирања, наводи Бут.
„Да, САД обучавају сиријске и ирачке борце за борбу против ДАЕШ-а, али најуспешнији војници и даље су Курди, који су заинтересовани само за курдске територије“, пише амерички историчар.
Вашингтон покушава да спречи терористичке нападе широм света радећи заједно са својим савезницима у коалицији, али ова стратегија није успешна – терористички напади изнад Синаја, у Паризу, у Сан Бернардину, у Јемену и Бејруту говоре сами за себе.
Део кривице за ове догађаје, према мишљењу Макса Бута, сноси и Турска, која није способна да прекине ток регрута ДАЕШ-а, који у хиљадама пристижу на њену територију.
Што се тиче дипломатије, за политичко решавање кризе камен спотицања остаје фигура председника Сирије Башара ел Асада, додаје аналитичар.
„Због свега овога мислећи људи у САД су већ схватили да се ДАЕШ не може ’обуздати’ упркос ономе што је Обама говорио непосредно пре терористичких напада у Паризу. У недељном говору председник је одустао од својих незграпних претензија на успех, али је опстала његова чврста увереност у ефикасност изабраног курса“, сматра историчар.
„Обама, тврдоглав у својој привржености стратегији која не функционише, губи рат против ДАЕШ-а и против исламистичког тероризма“, пише Бут.
То интуитивно осећа и америчка јавност. Према анкети телевизијског канала Си-Ен-Ен, више од 60 одсто испитаника није задовољна кампањом САД под руководством Обаме против ДАЕШ-а, а 53 одсто анкетираних подржавају упућивање копнених снага у зону конфликта.
Оптимистичним брбљањем тешко се људи могу убедити да рат тече по плану, само борбени резултати могу да доведу до одобравања публике у земљи, а ови резултати су далеко од идеалних, закључује амерички историчар.