„За нас је и даље загонетка зашто подаци о летовима руских авиона, које смо прослеђивали преко америчких колега, нису били узети у обзир уочи инцидента са руским Су-24“, рекао је Лавров у интервјуу за МИА „Русија севодња“.
Он је рекао и да Москва не разуме зашто Пентагон одбија да размењује обавештајне податке о објектима ДАЕШ-а у Сирији док истовремено тврди да Русија гађа погрешне циљеве.
Притом, како истиче Лавров, западни партнери почињу да схватају неопходност појачавања заједничких напора у борби против тероризма.
Према речима руског министра иностраних послова, серија крвавих терористичких напада по целом свету сведочи да покушаји једне или мањег броја држава да самостално победе у борби против тероризма — немају перспективу.
„Очигледно је да ту глобалну претњу могуће победити само координацијом дејстава. У вези са тим, не може да нас не радује то што наши западни партнери почињу да схватају неопходност појачавања заједничких напора у борби против тероризма. Доказ за то су и резултати руско-француских контаката на високом државном нивоу“, изјавио је Лавров.
Према његовим речима, половичне мере не могу обезбедити мир и сигурност у Европи, посебно у светлу миграционе кризе и конфликата на Блиском истоку.
„У данашњем свету, у ком постоји високи степен међузависности, не може се рачунати на ефикасност мера које подразумевају подизање ограда међу државама. Ово су, нажалост, потврдили и недавни терористички напади у Паризу и Лондону, као и миграциона криза у Европи, која као таква нема преседана“, изјавио је Лавров.
Он каже да се истовремено мора се радити и на јачању регулисања ситуације на Блиском истоку мирним путем, пре свега у Сирији, као и стварању комплексне стратегије политичке стабилизације и социјално-економске рехабилитације региона уз поштовање суверенитета тих држава.
„Онда, као што је нагласио председник Путин, неће ни бити потребе да се граде избеглички кампови“, рекао је шеф руске дипломатије.
Шеф руске дипломатије подсетио је да је током међународних састанака у Бечу постигнут договор да „спољни фактори“ предложе сиријском народу како да самостално нађе решење за кризу у коју је запала њихова земља.
Будућег председника Сирије изабраће сиријски народ, сматра Сергеј Лавров.
„Нико не може себи да дâ право да уместо Сиријаца одлучује о томе ко ће бити на челу земље. Осим тога, и сиријски председник је у интервјуу за чешку телевизију изјавио да неће по сваку цену покушавати да остане на власти и да је спреман да оде ако буде изгубио изборе. Али, упоредо са тим, Асад је рекао да неће дати оставку због конфликта у Сирији“, објаснио је руски шеф дипломатије.
Како истиче Лавров, питање о спремности на заједничку борбу против ДАЕШ-а треба пре свега поставити Вашингтону.
„Осим тога, не разумемо зашто Сједињене Америчке Државе не желе да допуне већ постојећи меморандум о спречавању инцидената током операције у Сириjи уговором о спасавању посада војних авиона. У условима сиријске кризе то би био логичан потез“, додао је шеф руске дипломатије.
Лавров је подсетио да се на захтев председника Владимира Путина Министарство иностраних послова Русије „обратило свим државама, организацијама и физичким лицима са молбом да укажу помоћ у потрази за лицима која су учествовала у терористичком акту обарања путничког авиона руске авио-компаније ’Когалимавија‘ у Египту 31. октобра“.
Лавров је додао да се овим баве руске специјалне службе, њихове колеге из иностранства, а да су дипломатске инстанце позване да укажу сву неопходну помоћ.
„Рад на потрази за терористима наставиће се све док они који су учествовали у овом кривичном делу не буду нађени и одговарајуће кажњени, где год се налазили“, изјавио је Лавров.
Он сматра да је стварање јединственог антитерористичког фронта изводљив задатак.
„Русија је подржала резолуцију Савета безбедности Уједињених нација о борби против ДАЕШ-а и осталих терористичких група у Ираку и Сирији. Ову резолуцију је припремио Париз, узимајући у обзир наше примедбе. И даље сматрамо да широка антитерористичка коалиција под окриљем УН нема алтернативу. Наставићемо да промовишемо одговарајући нацрт резолуције СБ УН, који је Русија предложила у септембру“, истиче он.
Лавров је рекао да је тај нацрт дорађен у сарадњи са Американцима, узимајући у обзир развој ситуације.
„Уверени смо да је стварање јединственог антитерористичког фронта изводљив задатак, али за то треба оставити по страни амбиције, одустати од политике двоструких аршина и од покушаја да се терористи користе у геополитичким играма“, закључио је он.