„Нажалост, дошло је до погоршања односа између Русије и Алијансе, као и Русије и ЕУ. То се најсликовитије данас прелама преко црногорско-руских односа“, рекао је Ђукановић, преноси агенција Бета.
Он је изразио уверење да „неће проћи много времена“ и да ће се односи Црне Горе и Русије „вратити у нормалу“.
Ђукановић је рекао да Русија „није била пресрећна ни због формирања државне заједнице Србија и Црна Гора, и могућности да дође до њиховог раздвајања“.
„Међутим, Москва је принципијелно приступила том питању, изражавајући спремност да призна демократску вољу грађана. Тако је и било. Ми свакако не заборављамо веома позитивну улогу Русије у том процесу и чињеницу да је била међу првим земљама које су признале обновљену црногорску независност 2006. године. Не видим ниједан озбиљан разлог да тако не буде и у овом случају“, рекао је црногорски премијер.
Ђукановић је негирао да је чланство Црне Горе у НАТО корак против Русије. Навео је да чланство у НАТО није усмерено „ни против кога, дакле, ни против Русије“, а да Подгорица нема ниједан разлог да не сачува историјски блиске односе с Москвом.
„Право питање није зашто Црна Гора иде у НАТО, већ зашто би то уопште сметало Русији, или било коме сутра кад Црна Гора буде у НАТО-у? И зашто би било којој другој земљи, а посебно историјски гледано пријатељској, сметала наша амбиција да слободно изаберемо пут у будућност?“, рекао је Ђукановић.
Желимо руске туристе у што већем броју
На питање да ли ће се променити услови за руске туристе којих у Црној Гори годишње има по неколико стотина хиљада, Ђукановић је одговорио да је циљ да руских туриста буде што више и упитао да ли руским туристима смета да одлазе у земље чланице НАТО-а, као што су Шпанија, Италија, Француска или Грчка и Албанија.
На констатацију да се Црна Гора ипак прикључила санкцијама ЕУ против Русије, црногорски премијер је одговорио да се Црна Гора определила да поштује принципе и правила ЕУ и НАТО.
„Сви су изгледа заборавили, па и у Русији, да је на исти начин Русија поступила према Србији и Црној Гори које су деведесетих година чиниле Савезну Републику Југославију. Нико Русији није замерио ни то што као стална чланица Савета безбедности није искористила вето, и спречила санкције УН. То није покварило наше односе, па не верујем ни да ће ова обрнута ситуација сада одредити будућност наших односа", рекао је Ђукановић.
Ђукановић је истакао и да ће следећи редовни избори „бити права провера односа грађана према чланству у Алијанси", и да за одлуку о чланству у НАТО није потребан референдум.
„Парламент има мандат да о томе одлучи. То је и пракса у Алијанси. Током више од седам деценија постојања НАТО, само су три земље чланице одржале референдум", навео је Ђукановић. „Да је процес учлањења Црне Горе у НАТО почео пре неколико година, сигуран сам да не бисмо имали реакције из Москве какве имамо данас", рекао је Мило Ђукановић за Комерсант.