Линта за Спутњик каже да ће кампања трајати до 15. марта и да је циљ да што више људи попуни образац на сајту Савеза.
Према његовим речима, евидентираће се комплетна покретна и непокретна имовина у шест категорија: уништена, оштећена имовина, имовина отета разним фалсификованим уговорима, затим неадекватно продана, неадекватно размењена и неадекватно обновљена имовина.
„Свако ће моћи да у обрасцу опише свој случај. Ако је неко нпр. неадекватно разменио или продао кућу, моћи ће да опише свој случај. Кад завршимо кампању, позваћемо релевантне стручњаке да направе анализу а после тога и извештај који ће превести на енглески језик“, каже Линта.
После тога, извештај ће бити прослеђен свим релевантним међународним организацијама — Уједињеним нацијама, Европском парламенту, Европском савету, Европској комисији, Савету министара ЕУ, ОЕБС-у…
Линта подсећа да је последњи попис урадила држава СРЈ 1996. године, али то је „стављено на страну“, а тек 2001. урађен је извештај на основу тог пописа. Међутим, уместо да држава извештај изнесе међународној јавности, он је „стављен у фиоку“.
„Тада је образац попунило 68.000 домаћинстава, односно породица и нека процена је, незванична, да су те породице оштећене за око 30 милијарди долара. То је само било, ако се ја не варам, за Хрватску, мислим да нису чак пописивани ни људи из БиХ“, каже Линта.
Кључна ствар је како анимирати људе од Аустралије до Канаде да масовно испуне образац који би репрезентовао једну породицу. Суштина је да било који члан породице која је оштећена у државама бивше Југославије издвоји пола сата, попуни образац, кликне „пошаљи“, након чега ће се образац наћи у бази података Савеза.
Образац можете наћи ОВДЕ.