Ова одлука значи да Украјина сада нема основа да одбија преговоре са Русијом о реструктурирању дуга.
Руски министар финансија Антон Силуанов сматра да би то могло побољшати позицију Москве уколико би дошло до судског процеса. Његов заменик Сергеј Сторчак сматра да статус „званичног дуга“ суштински не мења ситуацију за Русију. Сторчак не искључује могућност да ће доћи до вансудског поравнања, пре него што започне судски процес, иако Украјина мора да плати дуг до 20. децембра.
Влада Украјине је саопштила да је „узела у обзир“ одлуку ММФ–а и да је спремна да преговара о реструктурирању, али у овом тренутку не може да отплати дуг.
Председници Русије и Украјине Владимир Путин и Виктор Јанукович су се у децембру 2013. године договорили да ће Москва омогућити Кијеву кредит у износу од 15 милијарди долара путем емитовања украјинских обвезница. У оквиру овог програма су биле емитовање обвезнице у вредности од 3 милијарде долара и понуђене путем „Ирске берзе фондова“ 20. децембра 2013. године, а купила их је Русија средствима Фонда националног благостања.
Украјина је касније покушала да оспори статус своје позајмице и да га уврсти у комерцијалне кредите који подлежу реструктурирању. Русија се није сложила са тим приступом.
У новембру 2015. године председник Руске Федерације Владимир Путин је изразио спремност да се дуг Украјине реструктурира ако би САД, ЕУ или нека друга значајна финансијска институција дала гаранције Руској Федерацији. Ипак, гаранције нису добијене.
Кијев би 20. децембра требало у потпуности да исплати Москви кредит, а у случају да то не уради, 10 дана након истека рока, Русија има право да се обрати судској инстанци.