Спољну политику САД у последњих неколико година редовно критикују западни стручњаци због одсуства јединствене стратегије. Ситуације у којима амерички политичари дају противречне изјаве у свега неколико дана Денијел Макадамс, извршни директор Института Рона Пола, назива „шизофренијом у Белој кући“.
Пре неколико дана амерички државни секретар Џон Кери је после сусрета са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом наговестио озбиљан преокрет у америчкој спољној политици према Сирији.
„Сједињене Државе и наши партнери не теже такозваној промени режима (у Сирији)“, рекао је он новинарима који су, према мишљењу Макадамса, исправно разумели његову поруку: „(Председник Сирије Башар ел) Асад може да остане“.
Ипак је потом, подсећа аналитичар, председник САД Барак Обама на годишњој конференцији за новинаре дао потпуно другачију изјаву, оставивши тиме без икакве подршке свог државног секретара.
„’Не, Асад не може да остане. Асад мора да оде!’, одлучио је Обама“, коментарише Макадамс подвојеност америчке власти.
Савет безбедности УН је у петак једногласно утврдио план мирног решавања сукоба у Сирији. Усвојена резолуција предвиђа окупљање представника сиријске владе и опозиције на формалним преговорима о политичкој транзицији у тој земљи, који би требало да почну у јануару наредне године.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је у петак након заседања Међународне групе за подршку Сирији да су се на том састанку поново могли чути ставови о неопходности одласка Асада с власти, као и да је Русија остала при ставу да о судбини сиријског председника треба да одлучује народ те земље.