Ниво најситнијих и најпогубнијих загађујућих честица у ваздуху ПМ 2,5 порастао је на чак 303 у неким деловима града, а у наредним данима би, како се предвиђа, могао да достигне чак 500, што више од 20 пута премашује ниво који Светска здравствена организација сматра безбедним, преноси АП.
Школе су данас затворене, саобраћај је преполовљен, а забрањено је распаљивање роштиља и употреба других спољних извора дима, а фабричка производња је смањена.
Смог узрокују првенствено електране које сагоревају угаљ, затим индустријско загађење и пораст броја возила на улицама, а проблем је додатно отежан географским положајем Пекинга, који је са три стране окружен планинама које задржавају смог под притиском хладног зимског ваздуха.
У ишчекивању реализације обећаних планова о смањењу загађења услед сагоревања угља, становници Пекинга и других загађених градова на северу Кине прилагођавају се тешким условима носећи маске и опремајући куће и станове филтерима за ваздух.
У међувремену, резултати научних истраживања говоре да од смога у Кини годишње прерано умре 1,4 милиона људи, скоро 4.000 дневно.