У истраживању је учествовало више од 500 стручњака.
Од готово хиљаду примера могућих нових сукоба у свету или ширења постојећих изабрано је 30, који су потом распоређени по категоријама високог, средњег и ниског степена претње за САД.
Међу првостепеним претњама за САД су, пре свега, појачавање војних дејстава у Сирији, могући напади с великим бројем жртава у САД или некој њеној савезници, рушилачки сајбер напад на инфраструктуру, тешка криза у односима са Северном Корејом, јачање сукоба власти Турске и Курда, јачање сукоба Израелаца и Палестинаца, политичка подела Либије.
Како је навео један од главних аутора истраживања Пол Стејрс, на списку првостепених претњи већина је на овај или онај начин повезана с Блиским истоком.
Европа први пут међу водећим претњама
Поред тога, први пут у историји овог истраживања као претња се појавила „политичка нестабилност у Европи, услед прилива миграната, јачања социјалне нестабилности, напада терориста или насиља према избеглицама и мигрантима“. Она је такође проглашена претњом првостепене важности.
Ширење сукоба Русије и Украјине је, уместо прошлогодишњег високог, добило средњи приоритет. Разлог за овакву одлуку је, пре свега, примирје у Донбасу.
На списку претњи умереног значаја први пут се појавио могући сукоб Русије и неке од земаља НАТО-а.
Са списка првостепених претњи на списак средњих доспео је и сценарио могућег сукоба Кине и њених суседа у Јужном кинеском мору.
На списку најмање озбиљних претњи нашли су се пре свега могући сценарији политичке нестабилности у Саудијској Арабији или Конгу, као и могуће обнављање активности бораца-исламиста у Русији, услед борбе против ДАЕШ-а (такозване Исламске државе).