Александар Позинич и Олег Пешков
Турски ловац Ф-16 оборио је 24. новембра руски војни авион Су-24 изнад границе Сирије и Турске. Пилота руског бомбардера, потпуковника Олега Пешкова убили су током катапултирања борци са земље. Током спасилачке операције погинуо је и припадник морске пешадије Александар Позинич, када је погођен хеликоптер којим је управљао. Пешкову је постхумно додељено звање Хероја Русије, а Позинич је награђен Орденом за храброст. Сахрањени су уз највише војне почасти у родним градовима Липцецку и Новорчеркаску у присуству хиљада грађана.
Марија Захарова
Заменица шефа Одељења за информације и штампу Министарства спољних послова Русије Марија Захарова постала је прва жена у историји руског дипломатског ресора која је заузела место директора овог одељења. „Паметна и изразито самоуверена плавуша“, према оцени немачког листа Стерн, ове године је постала главни „њузмејкер“ у спољнополитичком свету. Захарова од сувих дипломатских коментара више воли сочне изјаве на друштвеним мрежама – иронична је када коментарише логику деловања украјинских власти, исмева америчког председника Барака Обаму због изјава о „хируршким ударима“ на борце ДАЕШ-а (такозване Исламске државе), поставља на место „шаљивџије“ из Шарли Ебдоа. Шведски лист „Хуфвудстадсбладет“ назвао је званичну представницу руског министарства „новим торпедом“ Русије у информационом рату.
Владимир Путин
У условима све већих несугласица Русије и Запада услед украјинске и сиријске кризе председник Русије Владимир Путин успева да остане централни играч на међународној сцени и да утиче на процес усвајања важних политичких одлука. Један од главних догађаја ове године био је дугоочекивани споразум о иранском нуклеарном програму који је закључила „шесторка“ међународних преговарача (Русија, Француска, САД, Велика Британија, Кина и Немачка) с Ираном, уз учешће Европске уније. Амерички председник Барак Обама лично је захвалио Путину за „важну улогу Русије у постизању овог успеха“ и признао да без Москве такав резултат не би био постигнут.
Списак достигнућа руског председника ове године чини и ефикасна војна кампања руске авијације у Сирији, која је озбиљно уздрмала инфраструктуру терориста, готово упола смањивши обим незаконите трговине нафтом, главног извора прихода ДАЕШ-а. Према мишљењу експерата, операција руске борбене авијације у Сирији коренито је изменила распоред снага у борби против међународног тероризма и донела више резултата него што је за годину дана остварила коалиција предвођена САД. Догађаји на Блиском истоку удаљили су у други план кризу у Украјини, о чијем су се решавању лидери „нормандијске четворке“ (Владимир Путин, Ангела Меркел, Франсоа Оланд и Петро Порошенко) договорили почетком ове године. Кијевске власти, међутим, показују да нису спремне да поштују услове Минског споразума, спречавајући напредак у остваривању примирја на југоистоку Украјине.
Учесници акције „Бесмртни пук“
У години на измаку одржана је јавна акција „Бесмртни пук“, поводом 70. годишњице победе у Другом светском рату. Само у Русији око 12 милиона људи изашло је 9. маја на улице како би пронели транспаренте с фото-портретима својих рођака који су учествовали у рату. Шетње су одржане у још 14 земаља света. „Бесмртни пук“ је ујединио све: православце и атеисте, муслимане и Јевреје, бивше Совјете, источне и западне Европљане, Африканце, Азијате.
Леонид Слуцки
Двоструки шампион Русије, двоструки победник купа земље, четврфиналиста Лиге шампиона, страствени гледалац и примеран породични човек нашао се на челу фудбалске репрезентације Русије. После неуспешне романсе с Фабијом Капелом, руски тим је нашао главног тренера за којим су играчи спремни да пођу и на крај света. Географија похода у 2016. биће, међутим, ограничена на Француску – после четири победе у низу над Шведском, Лихтенштајном, Молдавијом и Црном Гором руска репрезентација се успешно пласирала у финале Шампионата Европе, где ће играти с тимовима Енглеске, Велса и Словачке.
Халед ел Асад или „Господин Палмира“
Марин ле Пен
Главна сензација регионалних избора у Француској био је тријумф Националног фронта предвођеног Марин ле Пен. Кандидати крајње деснице били су на врху листе у шест од тринаест региона, а за председницу партије, кандидовану на северу Француске, гласало је 40,6 одсто бирача. У другом кругу „традиционалне“ партије, социјалисти и републиканци, успели су да мобилишу своје бираче и нису дозволили Националном фронту да освоји власт.
Програм Националног фронта, заснован на тежњи ка независности од ЕУ, НАТО-а и САД, као и на неслагању с политиком притиска на Русију, сада подржавају широки слојеви француског друштва. Ле Пенова прикупља снаге за председничке изборе 2017, али већ сада Национални фронт је постао озбиљна политичка снага.
Пас Дизел
Пет дана после терористичких напада у Паризу француске специјалне снаге су кренуле у напад на стан у којем су се скривали осумњичени за учешће у злочину који је однео 130 живота. У покушају да упадну у стан од метака терориста погинула је седмогодишња белгијска овчарка Дизел. Погибија пса је постала светска вест – снимак француске националне полиције на друштвеним мрежама само на почетку акције поделило је око 15.000 корисника који су активирали хаштагове „Ја сам пас“ и „Ја сам Дизел“ (по аналогији са „Ја сам Шарли“). У тим данима мучним за Француску руку јој је пружила Русија. Убрзо после вести о погибији Дизел министар унутрашњих послова Русије Владимир Колокољцев је послао писмо француском колеги у којем је предложио да у знак солидарности прими штене руског овчара, које су полицајци назвали Добриња. Француски министар полиције Бернар Казнев је био дирнут поклоном, а Добриња сада наставља славно дело Дизел.
Доналд Трамп
Крилатица „Отпуштени сте!“, коју је ексцентрични амерички милијардер Доналд Трамп с уживањем користио у свом ријалити шоу-програму „Кандидат“, наредне године ће можда моћи да се чује међу зидовима Беле куће. Бизнисмен је постао безусловни лидер у Републиканској партији, који је оставио иза себе Бена Карсона, Теда Круза и Марка Рубија. Према децембарској анкети Си-Би-Еса, Трамп је добио 35 одсто гласова подршке.
Доналд Трамп не би био то што јесте, када би заобишао скандале: на пример, нелегалних миграната из Мексика и Латинске Америке назвао је „насилницима“, а Џеба Буша, сина бившег председника Џорџа Буша — „глупим“.
Трамп се залаже за „ресетовање“ односа с Русијом, за разлику од многих других репубиканаца он Москву не сматра „претњом“ и говори о томе да би се добро слагао с руским председником Владимиром Путином.
Републиканској партији ће бити тешко да удаљи необузданог политичара из председничке трке, ако се има у виду да он може да иступи на изборима као независни кандидат. Самостални Трамп би „појео“ критични део гласова од било ког републиканског кандидата, што доноси неизбежну победу Хилари Клинтон и табору демократа.