„Џубар је веома важан за милитанте. Одавде они покушавају да се пробију у Дамаск, и стално га гранатирају“, рекао је наредник председничке тенковске дивизије Јасер Али.
Колико крви је проливено за ово предграђе може се видети и голим оком. Борбе не престају ни на трен.
Кретање Џубаром није безбедно: никад не знаш шта те чека иза рушевине, иза ког прозора се крије снајпер. Овде се морате кретати тунелима којима је испресецан читав регион.
У бункерима дежурају сиријски војници и стално размењују ватру са милитантима.
„Овуда пролази главна улица, зато треба пажљиво гледати да не експлодира неки аутомобил или друго возило“, рекао је један војник сиријске војске.
Према његовим речима, борци ДАЕШ-а стално покушавају да се пробију у град.
„То личи на игру мачке и миша, али на крају мачка увек побеђује“, рекао је он.
Борбе се у Џубару не воде само на улицама, већ и под земљом. Екстремисти копају тунеле и повезују их у мреже.
У Џубару се налази неколико десетина тунела. То компликује борбене акције, јер сиријски војници врше чишћења подземних мрежа, које се протежу стотинама километара.
Овде је активно неколико радикалних група. Према једном броју саопштења, улице, па чак и одређене куће, заузеле су различите исламске формације. Посебно их је тешко одатле истерати због густе градње.
Сиријска војска је наоружана тешком оклопном техником — тенковима. Међутим, у уличним борбама она само смета, јер је простор веома ограничен и милитанти се могу лако сакрити. Због тога се тенкови заустављају и ретко се користе.
У исто време, последњи успеси владиних снага натерали су ДАЕШ да повуче из Џубара око хиљаду бораца ради јачања својих позиција у другим регионима.
„Након ослобађања ваздушне базе Марџ ел Султан лакше се ратује. Поделили смо Источну Гуту на два дела, тиме смо пресекли путеве снабдевања милитаната“, изјавио је капетан Али.
Међутим, исламисти саопштавају да немају намеру да се повлаче из јединог упоришта на подручју престонице. Може се са сигурношћу рећи да се међу овим рушевинама решава судбина Дамаска.