Како сматра аутор чланка, не изненађује то што је Русија брзо осудила позивницу НАТО-а упућену Црној Гори, која је пре само девет година постала независна, одвојивши се од руског савезника Србије. Прес-секретар председника Русије Дмитриј Песков обећао је да ће ширење Алијансе за собом повући одговарајуће реакције.
Пошто је, са географске тачке гледишта, Црна Гора веома удаљена од Русије, Москва ће, вероватно, покушати да то уради економским и политичким каналима. Наводи се да у Црној Гори постоје противници НАТО-а, а међу њима су представници православне цркве, као и политичари који желе да очувају везе са руским и српским партнерима. Ако Русија одлучи да подржи њихово незадовољство и протесте, Црна Гора ће у очима НАТО-а изгледати као нестабилни савезник.
Према подацима америчког листа, око 40 одсто црногорске непокретности припада Русима, због чега Русија има значајан економски утицај у земљи. Пошто је у украјинском питању Црна Гора подржала Запад, Москва је већ увела ембарго на производе, док због ступања Црне Горе у НАТО Русија може увести и нове санкције.