За последњих пет година администрација Барака Обаме продала је Саудијској Арабији наоружање у вредности од 100 милијарди долара. Ипак, амерички медији прећуткују истинске последице ове сарадње, пише лист.
„Бивши амерички сенатор Боб Грејем окарактерисао је исламистичке екстримистичке организације попут ДАЕШ-а (такозване Исламске државе) и Ал Каиде као ’производ саудијских идеала, саудијског новца и саудијске организационе подршке‘. Чиновници америчке владе тајно признају међу собом да екстремистичке организације попут Ал Каиде подржавају богати житељи Саудијске Арабије, али не говоре гласно о томе јер монархије Персијског залива имају највеће нафтне резерве на свету“, наводи Салон.
Други највећи извозник америчког оружја је Катар, који такође финансира исламистичке организације широм света, пише лист.
Добијено оружје Саудијска Арабија и Катар користе у два сукоба. Они, као прво, жестоко бомбардују најсиромашнију земљу региона — Јемен, а као друго, испоручују оружје исламистичким организацијама у Сирији.
„Саудијска Арабија и Катар, заједно са западним савезницима и Турском као чланицом НАТО-а, подржавају салафитске организације попут Нусра фронта, огранка Ал Каиде у Сирији“, пише Салон.
Испоруке оружја овим режимима су уље доливено на ватру екстремизма.
Стално јачајући војну сарадњу, наводно усмерену на подршку савезницима у борби против тероризма, САД јачају екстремисте, закључује лист.
У петак је лист „Њујорк тајмс“ објавио податке из извештаја који је представљен у америчком конгресу. Према том документу, САД су лидер на светском тржишту наоружања. У 2014. години Америка је на наоружању зарадила 36,2 милијарде долара. Друго место на тржишту заузима Русија са 10,2 милијарде долара, а следи Шведска са 5,5 милијарди долара.