Лист наводи да, по мишљењу самих Украјинаца, „Мајдан“ није успео да успостави владавину закона и да се избори с корупцијом власти.
Како показују недавна испитивања јавног мњења, само пет одсто житеља Украјине сматра да се нова влада бави проблемима који су довели до државног преврата, пише Волстрит џурнал.
„Овај неуспех разочарао је и покровитеље Украјине на Западу који су уложили све своје снаге у подршку нове владе, пошто обећање лидера револуције 2004. године да ће ’лопове затворити’ и даље није испуњено“, пише у чланку.
У време недавне посете Кијеву потпредседник САД Џо Бајден чак је изјавио да то „може да буде последња шанса за Украјину“.
„Молим вас, ради свих нас… не пропуштајте је“, преноси лист речи америчког политичара.
Лист наводи и да је врло вероватно да ће чиновници кабинета бившег украјинског председника Виктора Јануковича добити слободан приступ својој имовини на Западу.
Санкционе мере које је Европска унија увела против бившег председника Украјине Виктора Јануковича и чиновника његовог кабинета могле би да буду укинуте овог пролећа, пише лист Волстрит џурнал, позивајући се на извор из редова западних чиновника.
Извор наводи да ће бивши украјински председник и његово окружење добити приступ својој имовини на Западу током следеће године.
Та одлука се објашњава чињеницом да Кијев и даље није подигао против њих званичне оптужнице поводом незаконитог присвајања државне имовине.
Када ограничења буду укинута нико од европских политичара „неће желети поново да подржи санкције“, додао је он.
У међувремену активисти, новинари и дипломате оптужују за корупцију и нову владу Украјине, укључујући премијера Арсенија Јацењука.
Оптужбе се чују и против генералног тужиоца Виктора Шокина ког је именовао председник Петро Порошенко.
Став западних дипломата, незадовољних због корупције у земљи, повремено наилази на жесток отпор украјинских власти, наводи амерички лист.
Амбасадор у Кијеву Џефри Пајет више пута је указивао на неспособност Генералног тужилаштва Украјине да спроведе антикорупционе реформе.
Према извору Волстрит џурнала, критика Пајета је, међутим, изазвала бес.
„Рекли су: ’Како он може тако да говори? Нисмо ми некаква банана-република у којој свако може да говори шта му се прохте’“, прича за лист западни чиновник.