У тексту за „Пројекат синдикат“ Солана, који је на челу био Алијансе од 1995. до 1999. године, објашњава због чега Анкара не сме да одустане од могућности да се помири с Русијом.
Према његовим речима, за Европску унију, која је почела да се зближава с Турском због избегличке кризе, борба против ДАЕШ-а остаје приоритет. Да је за ову борбу потребна сарадња с Москвом, чланице ЕУ су већ признале.
„После новембарских терористичких напада у Паризу интензивирали су се покушаји да се учврсти сарадња земаља у борби против тероризма, укључујући и сарадњу Француске и Русије. Ако Турска жели да се њени односи с ЕУ побољшају, биће принуђена да се придружи томе“, пише Солана.
Он наводи да би управо Турска због своје близине Сирији могла да одигра важну улогу у покретању мировног процеса у региону, да није драстичног погоршања односа с Русијом након што је турска авијација оборила руски авион изнад Сирије.
Натегнути односи с Москвом не само да су довели до економских санкција руских власти, него су ударили и на положај Турске у Сирији, наводи Солана.
Русија је своје авионе ангажоване у региону опремила ракетама типа „ваздух-ваздух“, што може да ослаби утицај Анкаре изнад североисточне границе са Сиријом, сматра бивши генерални секретар НАТО-а.
Садашњи положај Турске Солана описује као „замршено клупко“, из којег земља може да се испетља ако се буде придржавала „стратешког приступа“, пре свега ако буде признала неопходност стабилизације ситуације у Сирији и једном за свагда објаснила своју улогу у борби против ДАЕШ-а.
Према речима бившег генералног секретара НАТО-а, Турска је недавно успешно показала своје умеће да превлада озбиљне кризе и, ако се то узме у обзир, од идеје да се помири с Русијом Анкара не сме да одустане.
„Такав приступ ће, без сумње, олакшати управљање бројним ризицима који су се појачали услед сиријског сукоба“, закључује Солана.