Прошлу годину обележиле су варнице, трзавице, јаке изјаве али и царински рат између Хрватске и Србије, па је питање да ли ће извесно формирање нове хрватске владе значити и боље односе ова два суседа.
Пановићев колега, познати хрватски новинар Денис Куљиш је уверен да ће доћи до брзе нормализације односа јер су, како за Спутњик каже, сва заоштравања била у функцији предизборне реторике леве коалиције у Хрватској која је одједном одлучила да заигра на националистичку карту јер се бојала пораза на изборима, до којег је ипак дошло.
„Мислим да се сад Хрватска враћа на неки свој нормалан пут и биће максимално усмерена на развојне, финансијске проблеме, на економска питања где су економски односи са Србијом и регијом од прворазредне важности“, потврђује Куљиш свој став.
С друге стране Зоран Пановић издваја две симболички битне ствари. Прва је да ове године неће бити округла годишњица војне акције „Олуја“, те се може очекивати да се Хрватска, како каже, мало истутњала са еуфоријом око тог јубилеја и да ће бити мирније. Такође, Пановић сугерише да неће бити оног степена избегличке кризе која је направила „такав џумбус и оперетски царински рат, пошто су обе државе већ утрениране и биће све хладније и бирократизованије него прошле године“.
Десно се десном радује
Доста хроничара тврди да су најбољи односи Србије и Хрватске били кад су на власти у њима биле десне опције пошто оне не морају да се доказују својим бирачима у патриотизму.
Денис Куљиш је сагласан са овом тезом и каже да је то први разлог због ког се могу очекивати бољи односи, а као други разлог поново наводи економију.
„У региону су се потпуно нормализовали односи у култури, спорту, издаваштву, телевизији, забави, свим сферама друштвеног живота и у знатној мери у економији. Једино што није нормализовано јесте политика. То значи да неко живи од те политичке реторике и од тога што изазива те сукобе“, тврди Куљиш за Спутњик.
Упркос томе што овакву тезу назива бесмисленим српско-хрватским митом, Зоран Пановић каже да ће „нажалост или на срећу“ бити тако јер вероватно ХДЗ и Мост неће морати да се доказују толико у патриотизму као што је морао Милановић.
„Бивши премијер Санадер је имао велике искораке у односу према српској мањини и рекао је чувено ’Христос се роди‘ на Божић. Међутим, разлика између Санадера и неких других десничара у Хрватској је у томе што он није био мањи домољуб, већ је схватао да је ’Олуја‘ завршена ствар и да то Срба што је остало треба да буде ’леп украс Хрватске‘, док је многима у Хрватској ’Олуја‘ и даље ментално гориво“, тврди Пановић. Он такође подсећа и на добро познанство Ивиће Дачића и Томислава Карамарка, али и на добру Вучићеву антиципацију кад је честитао Карамарку на победи.
Из свега тога Пановић закључује да односи неће бити гори него прошле године, ако не буду и бољи, и додаје да би они требало да буду на „нивоу хладног мира или такозваног просвећеног антијугословенства“.
„Не мислим да ће односе између две земље одређивати питање ћирилице у Вуковару“, додаје Денис Киљиш. Он сматра да нема никакве сумње да ћирилица треба да буде у Вуковару као што је и италијански језик у Истри, а „којим темпом и којим политичким средствима ће се то уводити, то треба видети“.
Близу је православни Божић. Можда Карамарко цитира Санадера.