Гадафи је објашњавао Блеру 25. фебруара 2011. године, када су у Либији већ избили нереди, да покушава да заштити земљу од бораца Ал Каиде.
„Не нападамо ми њих, него они нас. Хоћу да вам кажем истину. Ова ситуација није тако компликована, све је једноставно: у Северној Африци су се појавили огранци организације Ал Каида. Огранци у Либији су слични онима који су били у Америци уочи 11. септембра“, рекао је Гадафи.
„Они (џихадисти) су набавили оружје и утерују људима страх у кости. Људи не могу да излазе из кућа… Али нико не представља реалну слику, овде нема страних дописника. Молили смо све светске репортере да дођу и да виде истину. То су наоружане банде… С њима нема договора“, додао је Гадафи.
Према његовим речима, циљ терориста био је успостављање контроле над Средоземљем и потом напад на Европу.
Блер је на то одговорио да је неопходно пронаћи мирно решење за ту ситуацију.
Три недеље после овог разговора коалиција западних земаља, у којој је била и Велика Британија, почела је да бомбардује Либију како би свргнула Моамера Гадафија, пише Телеграф.
Лист наводи да је Тони Блер два пута звао телефоном Гадафија покушавајући да га наговори да напусти Либију.
„Упозорења Гадафија су се, изгледа, обистинила“, пише у чланку. „После његовог свргавања Либија је доживела потпуни крах, а грађански рат и даље траје. Многе територије контролишу исламистички екстремисти, повезани с ДАЕШ-ом (такозвана Исламска држава). Терористи које је ДАЕШ послао у Француску у новембру су извршили терористичке нападе у Паризу“, пише лист.
Председник Комитета за иностране послове Криспин Блант изјавио је да ће овај комитет у оквиру истраге о догађајима у Либији размотрити „пророчко упозорење“ Гадафија.
Према његовим речима, сведочанства којима Комитет располаже у овом тренутку говоре о томе да су „западни политичари били мање проницљиви од Гадафија у вези с ризицима интервенције како за либијски народ, тако и за интересе Запада“.