Вашингтон планира да се повуче из блискоисточне политике, док се вишегодишња борба за превласт између сунитског Ријада и шиитског Техерана заоштрава, пише „Кришчен сајенс монитор“.
Лист подсећа да је узрок заоштравања односа двеју држава извршење смртне казне над шиитским проповедником Нимром ел Нимром у Саудијској Арабији, која је испровоцирала негативну реакцију Ирана. После нереда испред саудијске амбасаде у Техерану и конзулата те земље у Мешхеду шеф саудијске дипломатије саопштио је да се прекидају дипломатски односи с Ираном.
Према мишљењу саговорника листа, политиколога Сајмона Хендерсона, два кључна спољнополитичка циља америчког председника, односно политичко решавање петогодишњег сиријског рата и имплементације иранског нуклеарног споразума, озбиљно су угрожена.
„Администрација Обаме увек је тежила томе да се прекине учешће у регионалној политици и да се пажња преусмери, али тај приступ је дао резултат који видимо сада: растућа напетост између два геополитичка противника озбиљно угрожава америчке интересе“, сматра амерички политиколог.
Саудијци су разочарани – Ријаду се чини да ће Техеран остати некажњен за напад на амбасаду Саудијске Арабије због жеље Вашингтона да се оствари споразум о иранском нуклеарном програму, додаје аутор.
„Саудијска Арабија претпоставља да утицај Ирана у региону расте и да ће морати да реагује самостално, јер Ријад осећа да не може да рачуна на САД у овој ситуацији“, објашњава Хендерсон.
Стручњак за Блиски исток из центра Херитиџ фондејшен, политиколог Џејмс Филипс такође сматра да својеврсна неутралност Вашингтона повећава напетост у односима Саудијске Арабије и Ирана.
Према мишљењу политиколога, захваљујући америчкој промени спољнополитичког фокуса, Техеран ће имати корист, а то озбиљно плаши Ријад.