Представници власти свих нуклеарних држава и све профилне међународне организације осудили су испитивање оружја за масовно уништење које је изведено у среду у Северној Кореји.
Ипак, упозоравају експерти, светска заједница у овом тренутку нема практично никакве полуге да изврши притисак на Северну Кореју – свет ће бити принуђен да се ограничи на оштре изјаве на рачун севернокорејских „пријатеља“.
Свет је узнемирен
„Москва је крајње узнемирена информацијом да је Северна Кореја извела испитивање хидрогенске бомбе“, изјавио је новинарим портпарол руског председника Дмитриј Песков.
Према његовим речима, Владимир Путин је „наложио да се пажљиво проуче подаци свих мерних станица, укључујући сеизмолошке, и да се проанализира ситуација у случају да се информација о тестирању бомбе потврди“.
Према оцени руског министарства иностраних послова, ако ова чињеница буде потврђена, то ће бити нови корак Пјонг Јанга у развијању нуклеарног оружја, што је грубо нарушавање норми међународног права и резолуција Савета безбедности Уједињених нација.
„У овој ситуацији позивамо све заинтересоване стране да буду максимално суздржане и да не предузимају ништа што би могло да изазове неконтролисани раст напетости у Североисточној Азији. Поново потврђујемо свој став у корист дипломатског решавања проблема Корејског полуострва у оквиру шестостраног преговарачког процеса и хитног покретања дијалога ради формирања поузданог система мира и безбедности у региону“, наведено је у саопштењу.
Слична саопштења послали су представници свих нуклеарних држава и водећих међународних организација.
„Нуклеарна испитивања која је објавила Северна Кореја подривају регионалну и међународну безбедност, то је очигледно нарушавање резолуција Савета безбедности УН. Осуђујем то што Северна Кореја наставља програм развијања нуклеарног оружја и балистичких ракета, као и њену претећу реторику“, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.
Шта је заиста тестирала Северна Кореја за сада није јасно
Северна Кореја је у среду саопштила да је ујутру извршено прво испитивање хидрогенске бомбе. Према подацима сеизмолога, у области нуклеарног полигона у провинцији Јангандо у Северној Кореји дошло је до вештачког земљотреса магнитуде 5,1.
„Током овог испитивања, које је изведено стопроцентно на основу домаћих научних истраживања, технологија и снага, потпуно је доказана прецизност техничких карактристика нове експерименталне хидрогенске бомбе коју је разрадила Северна Кореја. Научно је израчуната снага хидрогенске бомбе малог капацитета. Ово испитивање је нова, виша етапа у развоју наших нуклеарних снага“, наведено је у саопштењу севернокорејских власти.
У саопштењу се, такође, наводи да Северна Кореја „као одговорна земља која поседује нуклеарно оружје не намерава да га примењује прва, него само у случају да непријатељске агресивне силе угрозе њен суверенитет“.
Још, међутим, није утврђено да ли је Северна Кореја заиста тестирала ново термонуклеарно оружје или је реч о новом, четвртом, испитивању нуклеарног наоружања.
„Имајући у виду напредак који Северна Кореја остварује у области нуклеарних и ракетних технологија, мислим да је вероватноћа 50 одсто да је заиста реч о хидрогенској термонуклеарној бомби“, сматра стручњак Артем Лукин, заменик директора Источног института – Школе за регионална и међународна истраживања Далекоисточног федералног универзитета.
Он је подсетио да је севернокорејско руководство раније саопштавало да је завршило разраду хидрогенске бомбе.
„Буквално пре месец дана Пјонг Јанг је саопштио да је већ израдио технологију термонуклеарне направе“, подсетио је Лукин. Ипак, он је истакао да су „саопштења једно, а оно што се заиста дешава друго“.
Шеф одељења међународних датотека Организације за свеобухватну забрану нуклеарних испитивања Ренди Бел на конференцији за новинаре у Бечу такође је изјавио да је још рано говорити о типу бомбе.
„Карактеристике које смо видели овога пута сличне су претходном испитивању. Али удубљивати се у детаље природе испитивања, да ли је реч о нуклеарном, ненуклеарном или типу нуклеарног испитивања, сада није изводљиво“, прецизирао је Бел.
Он је навео да ће резултати који узимају у обзир податке 36 станица из целог света бити доступни 24 сата после тестирања.
Полуге има Кина, али њу не интересује слом Пјонг Јанга
Изузев протеста против претпостављеног тестирања хидрогенске бомбе у Северној Кореји, светска заједница нема реалних полуга за вршење притиска на ту земљу, сматра Артем Лукин.
Због тога светска заједница ће се ограничити „ритуалним саопштењима“ и, можда, обнављањем шестостраних преговора, који „тешко да могу да донесу резултат“.
„На званичном, ’уеновском’ нивоу све ће бити предвидиво. Савет безбедности УН ће усвојити ново ’ритуално’ саопштење уз осуду Северне Кореје. Каквих је већ било много – после сваког новог севернокорејског испитивања нуклеарног оружја или балистичких ракета. Питање о томе шта се још може учинити, осим осуде. Чини ми се, мало тога“, сматра експерт.
„Једина земља која има ефикасне полуге јесте Кина, на коју иде 90 одсто све спољне трговине Северне Кореје, велики део испорука нафте у Северну Кореју и све инвестиције које стижу у ту земљу. Ако Кина прекине трговину, у Северној Кореји ће наступити колапс. Али ја не мислим да ће Пекинг то предузети, мада је веома незадовољан и таква ’мајмунска посла’ му се не допадају – из једноставног разлога што Пекинг није заинтересован за пропаст севернокорејског режима. Због тога што би у том случају Северну Кореју, највероватније, прогутала Јужна Кореја, под условима Сеула. А Сеул је, као што је познато, савезник САД. На тај начин би цело Корејско полуострво било под стратешком контролом Вашингтона“, сматра Лукин.
Испитивања Северне Кореје ипак ће негативно утицати на њене односе с Кином, који су се у последње време постепено побољшавали, сматра професор Универзитета Кукмин у Јужној Кореји Андреј Лањков.
„Испитивања су нанела огромну штету севернокорејско-кинеским односима“, сматра експерт.
У последње време, навео је он, Северна Кореја је предузела озбиљне мере за нормализацију односа с Кином, који су у последњих три-четири године били нарушени због претходних нуклеарних испитивања. У последње време Кинези су због тога почели да замрзавају своје инвестиционе пројекте у тој земљи.
„Сада је пред Северном Корејом ризик да односи с Кином поново буду замрзнути. Неће бити никаквих гласних саопштења од Кине него ће одједном да се деси, на пример, да хитно буду замењени вентили на нафтоводима који из Кине иду у Северну Кореју. Или ће нешто лоше бити пронађено у производима који се испоручуки из Северне Кореје у Кину“, прогнозира стручњак.
„Сада у кинеском руководству многи не воле Северну Кореју, мада стратешки интереси Кине захтевају раздељено, стабилно Корејско полуострво“, додао је он.
На питање, због чега је Северна Кореја ризиковала да поквари односе с Кином, без обзира на то што су јој толико важни, експерт је претпоставио да је реч о „неусаглашености деловања севернокорејских дипломата и војске“.
„Већ неколико пута се догодило да су дипломате постизале одређене успехе, а потом је војска обављала испитивања која су поништавала достигнућа дипломата. На пример, 29. фебруара 2012. Северна Кореја је закључила важан споразум са САД, који је предвиђао, пре свега, испоруке прехрамбених производа у ту земљу. Ипак, после свега две недеље севернокорејска војска је спровела испитивања, иако је један од услова овог споразума било одустајање од нуклеарних проба“, рекао је Лањков.