Британија би требало да се изјасни о останку у Унији на референдуму до краја 2017. године, а Камерон покушава да са Унијом преговара о питањима која највише сметају Британцима. Једно од најспорнијих питања су бенефиције радницима који долазе из других земаља ЕУ.
„Верујемо да се ова питања могу решити, разговори иду добро. Тешки су, али уз добру вољу свих страна ови преговори се могу привести крају, а затим ћемо имати референдум“, рекао је Камерон после састанка са немачком канцеларком Ангелом Меркел у Баварској.
Најновија анкета јавног мњења агенције ОРБ показује да ће се већина оних Британаца који знају како ће гласати определити за излазак из ЕУ, што Британију чини земљом са најизраженијим евроскептицизмом од свих чланица ЕУ.
Камерон је претходно у ауторском тексту објављеном у немачком листу „Билд“ апеловао на Немачку да му помогне да постигне договор о реформама које су потребне како би се избегао излазак Британије из Уније.
„Подршка нашем чланству годинама пада. Зато преговарам о променама која ће ублажити замерке Британаца“, написао је Камерон.
Камерон жели да Унија смањи бирократију и пренесе више овлашћења са Брисела на земље чланице. Он такође жели гаранције да ће Британија бити заштићена од веће политичке интеграције и економских одлука чланица еврозоне, што за сада није спорно.
Кључна спорна тачка је то што Камерон жели да укине бенефиције за мигранте из других чланица ЕУ током прве четири године боравка у Британији. То, по мишљењу чланица Уније, нарушава принцип недискриминације и слободе кретања између земаља ЕУ.
Немачка канцеларка Ангела Меркел углавном подржава позицију Британије, али наглашава и да се о „фундаменталним постигнућима ЕУ интеграције“ не може расправљати.
Камерон каже да и Британија верује у принцип слободе кретања за раднике Уније, али жели да спречи да придошлице узимају социјална давања пре него што допринесу систему социјалне помоћи.