„Одлуку су донела два Бошњака и три странца у Уставном суду, и то није први пут, неколико пута је суд доносио такве одлуке, али је овом прешао меру и имамо механизме да ту одлуку заобиђемо и наставимо да славимо 9. јануар као свој празник“, рекао је Иванић за ТВ Пинк.
Уз напомену да је РС настала пре 24 године, пре рата, Иванић је рекао да је циљ те одлуке да се створи осећај како је она настала након рата и као производ тог рата.
РС, према његовим речима, може да направи једноставан потез, донесе закон о светковинама који ће имати исти садржај, у коме ће опет 9. јануар да се слави.
„Тако можемо да се играмо 100 година. Ми немамо намеру да одустајемо од 9. јануара и српски народ може бити миран, ми ћемо 9. јануар славити докле нас има“, рекао је Иванић.
Иванић је додао да су све партије из РС након те одлуке поднеле предлог закона којим се предвиђа елиминисање страних судија, да не очекује да ће то ићи тако једноставно и да верује ће Бошњаци то одбијати, али да РС има механизме којима може „зауставити неке ствари које њима одговарају“ и тако покушати да направи компромис.
Говорећи о односу са Србијом, Иванић је рекао да је добра сарадња Србије и РС предуслов стабилне БиХ.
„Да није тако, то би произвело огромне страхове и тензије и БиХ не би била стабилна. То је предуслов и добрих односа Србије и БиХ, власт Србије је заузела природан став“, рекао је Иванић.
Упитан за коментар председника Србије Томислава Николића на његов рад, Иванић је рекао да је мишљења да институције у Србији не треба да имају фаворите у РС.
„Не треба нас делити, свака власт у Србији треба на једнак начин да третира све грађане. Превише су Срби имали подела и зато ћу оћутати, иако бих имао пуно рећи“, казао је Иванић.
Са премијером Србије Александром Вучићем је, објаснио је, пре неколико дана разговарао о будућим аспектима сарадње, будући да РС и Србија имају заједничке интересе у разним областима, попут сарадње у војној области, туризма, инфраструктуре.
„Разговарали смо о тим стварима, о сарадњи и са РС и са БиХ. Интерес Србије је стабилна ситуација у региону и треба да има коректне односе и са Сарајевом и да јасно стане иза РС када за то постоје разлози, јер нема никога ко ће стати иза нас“, навео је Иванић.
Он је такође рекао да је Босна и Херцеговина на раскршћу када се одлучује хоће ли се окренути будућности и поднети апликацију за кандидатуру за чланство у ЕУ или ће се поново вратити у сукобе.