Донели сте премијеру Србије на поклон С-300, поставили смо текст о томе на сајт, уз наслов „Рогозин поклонио Вучићу С-300“: И мрежа је експлодирала. Нажалост, то је само макета… Како Русија може помоћи Србији да одговори на чињеницу да је Хрватска одлучила да купи или добије од Америке офанзивно оружје?
— Мислим да постоје два аспекта да се одговори на то питање. Прво, ми се наравно с поштовањем односимо према томе како Србија жели да осигура своју безбедност. Морам да кажем да испорука таквих система као што су системи ПВО или противракетне одбране није претња за било које земље. Ми се с поштовањем односимо према Хрватској или било којој другој земљи балканског региона и Европе. Имамо једнак однос према њима. Ми разматрамо то питање на техничком плану, морамо да видимо за шта је тај систем који се тражи, за заштиту од каквих претњи. То је питање Београда, Србије. Наш задатак је један: да учинимо тако да наши савезници, земље које поштујемо и с којима смо историјски повезани, не осећају проблем властите безбедности.
Могу да кажем само једно: заиста, да је такав или слични систем Југославија имала 1999. не би се десила таква трагедија као што је неодговорно бомбардовање земље уз примену прецизног разорног оружја. Срби тада нису имали чиме да одговоре. Српска армија је била спремна да се бори, али била је спремна само за борбу са непријатељем претходне технолошке генерације. Управо зато се нико није одлучио да спроведе копнену операцију ни на Косову ни у неком другом делу Југославије јер су знали да ће се Срби тући за сваку кућу. Изабрана је друга тактика, гађање Југославије, Србије прецизним оружјем. Срби су могли да одговоре само старим системима и одговорили су. Видео сам у Војном музеју у Београду остатке невидљивог авиона који је, иако је био стелт технологије, оборен старим моћним системом совјетске производње. Зато хоћу да кажем да ми никако не бисмо желели да Хрвати или неко други доживљава могуће испоруке оружја Србији као нешто што је уперено против њих. Не, то је за Србију а не против неког.
Значи Србија може да очекује одбрамбене системе — рецимо С-300?
— Што се тиче тога какав ће то бити систем, то зависи од наших војника, Руса и Срба који треба да одреде шта одговара финансијски, да не буде скупо, да одговара по ефикасности примене, да се њиме локализују неки ризици. Битно је од ког оружја се треба бранити. Ако је реч о оружју које се појављује у земљама НАТО у околини Србије, то такође намеће многа питања. Зато што информација да ће суседи Србије добити ударно оружје не изазива оптимизам. Јер Русија говори о одбрамбеним средствима, системима јер се ПВО не може искористити за напад, него увек за заштиту. То је средство које треба да неутралише агресију из ваздуха али није средство за агресију.
С друге стране, ракетна средства, копнена ракетна постројења су наравно увек ударно оружје. То није штит него мач, и када наше колеге из Хрватске покушавају да набаве ударно оружје, или им неко то намеће, намеће се питање против кога. Против кога се у региону набавља систем са радијусом дејства 270-300 км. И зато ми разумемо ризике и осећај несигурности који се појавио код српског руководства и односимо се према томе с поштовањем. Понављам да је Русија спремна да испоручи све оружје које није забрањено за извоз али наши стручњаци треба да одреде шта је оптимално за Србију и шта би финансијски Срби могли да приуште.
Ако сам Вас добро разумела, засад још није одлучено које ће то оружје бити, али Србија може да рачуна да ће Русија стати иза ње и да нико више не може поновити оно што нам се десило пре 15 година?
— Наравно, Русија данас и она из 1999. није иста: и председник је други, и људи на власти су други, па и наша Армија, видите у Сирији наше Ваздушно-космичко снаге показују да је Русија већ прешла у другу лигу.
У прву лигу.
— У највишу лигу. До 2020. када се испуни наш програм модернизације оружја — а испуниће се јер председник Русије се тиме бави детаљно и свакодневно и стално разматрамо сваку нијансу реализације тог програма. Он одлично разуме да само физички јака земља може бити независна. До 2020. имаћемо најсавременију војску у Европи која има у саставу оружје које по квалитету превазилази америчко. И то ће нам омогућити да будемо веома сигурни, да се развијамо и будемо безбедни, и да својим грађанима и својим савезницима осигурамо безбедност. Видите да смо сада успели да обавимо у врло кратко време велико пребацивање снага у Сирију и тиме смо показали повећане могућности Русије. А сама чињеница постојања јаке Русије зауставиће било ког агресора. Када сам био момак, 1,90 висок — ја сам крупан човек, каквих има много у Србији — мирно сам ишао по свом крају враћајући се ноћу кући и никакви хулигани ме нису нападали.
Ни Ваше пријатеље?
— Нико ме није нападао не зато што сам се добро тукао или зато што сам их нападао, него напросто зато што ће присуство крупног момка умирити било каквог хулигана. Тако је и овде: присуство јаке војне државе-савезника Србије умириће било ког агресора.
(Други део интервјуа са потпредседником Владе Русије можете да прочитате овде)
Цео интервју послушајте у емисији #SvetSaSputnjikom Радио Спутњика и Радио Новости у среду у 17 часова.