Он је додао да хрватска војска учествовањем у Америчко-јадранској повељи (А5), у коју је као посматрач укључена и Србија, настоји да државама југоисточне Европе пружи подршку и приближи их стандардима у испуњењу евроатлантских интеграција.
Генерал, који се управо вратио из посете САД-у, на последње реакције из Србије око могуће набаве „балистичких“ ракета рекао је за „Јутарњи лист“ да ниједна држава, па тако ни Србија, нема разлога да се осећа угроженом.
„Нико у Хрватској не гледа на хрватску војску као на институцију која има мисију пројекције силе у окружењу. Наше темељно стратешко опредељење и наш доктринарни концепт у свом су темељу усмерени на одбрану домовине и сматрам да ниједна држава, па тако ни Србија, нема разлога да се осећа угроженом. Хрватска ниједну државу не доживљава као непријатеља и не жели да је други перципирају као претњу или непријатеља. Хрватска је опредељена да кроз механизме сарадње и кооперативне сигурности доприносии миру и стабилности у непосредном и ширем окружењу“, навео је он.
Генерал Ловрић је нагласио да је много тога хрватска војска набавила кроз програме подршке и донације Владе САД, али и војне сарадње са другим земљама.
„Набављамо и хеликоптере ОХ-58Д ’Кијова вариор‘, које је понудила САД кроз програм вишкова одбрамбене опреме и средстава. Наш стручни тим одабрао је 16 хеликоптера ОХ 58Д, који ће с јесени бити у саставу наше војске. Са америчким партнерима разговарали смо и о набавци система М-270. Ми сада с ракетама РБС-15 можемо остварити прецизну ватрену подршку на удаљеностима до 80 км, али би на претходно наведени начин Оружане снаге у свега неколико година направиле генерацијски искорак у подручју ватрене подршке“ објаснио је Ловрић.
Премијер Србије Александар Вучић недавно је изјавио да ће, ако неко у окружењу купује ракете, и Србија морати да пронађе одговор на то.