Премиjер Aлександар Вучић састао се данас у Влади Србиjе са замеником премиjера Руске Федерациjе и копредседаваjућим руско-српског Mешовитог комитета Дмитриjим Рогозиним.
Премијер Александар Вучић каже да би већ након 15. јануара могло доћи до договора о извозу одређене количине Фијатових возила у Казахстан.
Он је на прес конференције коју је држао заједно са замеником премијера Руске Федерације Дмитријем Рогозином, рекао да га је замолио да приликом сусрета с потпредседником казахстанске владе посредује у том послу.
Тај би посао, како је рекао, био значајан не само због зараде, већ пре свега због односа према италијанском инвеститору, али и због даљих улагања у ауто индустрију.
Вучић је с Рогозином разговарао и о производњи делова за аутомобиле, где би, како је навео, требало да сагледамо да ли наша индустрија може то да ради за руско тржиште, посебно сада и у оном делу који су раније покривале турске команије, а које су од 1. јануара, што се руског тржишта тиче, под санкцијама.
Премијер је рекао да је са Рогозином говорио о томе како да се добри и коректни политички односи претворе у још боље економске везе, како би обе земље имале више успеха на том пољу.
"Русија је једна од земаља са којима имамо највећу трговинску размену, али она може и мора да буде много значајнија", рекао је Вучић и додао да се одређени простор на руском тржишту отворио и након што је та земља увела санкције Турској.
Било је речи и о подршци хемијском комплексу у Србији, пре свега панчевачкој Азотари и МСК, рекао је Вучић, додајући да је за Србију изузетно значано да постоји дугорочно прихватљива цена гаса, будући да производња готово у потпуности зависи од договора са руском страном.
Разговарало се и о изградњи додатних капацитета за складиштење гаса у Банатском двору, који треба да буде проширен за милијарду кубих метара.
Било је речи и о сарадњи министарстава пољопривреде, издавању банкарских гаранција и инвестирању у српске фабрике за производњу хране и пића, будући да се увођењем санкција Турској, отворио велики простор за српске фабрике на руском тржишту.
Како је навео, било је речи и о грађевинарству, где се такође отворио простор за српске компаније, као и о другачијем начину издавања дозвола, док је истовремено велика пажња посвећена и туризму с циљем да се привуче што већи број туриста из Русије у нашу земљу и обрнуто.
"За руске туристе Србија је непозната земља, мало знају и мислимо да постоји велики потенцијал у бањском, верском туризму, као и за посете Београду", рекао је Вучић.
Рогозин jе пре састанка са премиjером Србиjе разговарао и са председником Србиjе Tомиславом Николићем.
Рогозин jе у суботу стигао у Београду, где треба да учествуjе на заседању српско-руског Mеђувладиног комитета за трговину, економску и научно-техничку сарадњу.