„Упркос томе што економија Русије трпи губитке, Москва шаље ресурсе како би подржала Украјину и Сирију, државе-клијенте, које пред нашим очима излазе из сфере њеног утицаја“, рекао је Обама.
Реч „клијент“ није наведена у писменом обраћању америчког председника, које је било подељено свим учесницима пред сам почетак говора, већ је у питању Обамина импровизација.
Бивши амбасадор САД у Украјини Стивен Пајфер оценио је да је Обамина изјава у најмању руку чудна и додао да је „вероватније да Москва шаље ресурсе за дестабилизацију Украјине него због подршке“.
„Обама сматра да је Украјина држава-клијент Русије? Није ни чудно што не шаље Кијеву оружје за одбрану“, написао је на Твитеру колумниста Вашингтон поста Џексон Дил.
Председник Карнеги фонда за међународни мир Ендру Вајс, са друге стране претпоставља да је Обама можда мислио на подршку бившој украјинској власти коју је предводио тадашњи председник Виктор Јанукович.
„Називати Украјину државом–клијентом Русије било би исправно почетком 2014. године када је Москва позајмила Кијеву 15 милијарди долара“, рекао је Вајс.
И конгресмен државе Илионис Питер Роскем критиковао је Обаму за „неразумевање међународне политике“.
„Алармантно је када нашег пријатеља и савезника Украјину неко назива државом-клијентом Русије. То је знак неразумевања геополитичке ситуације“, написао је Роскем на Твитеру.