План предвиђа да те државе заједнички надзиру мигрантски ток на граници Словеније и Хрватске.
Конкретнији преговори о заједничкој сарадњи немачке, аустријске и словеначке полиције на јачању контроле мигрантског таласа вођени су у Шентиљу на нивоу директора словеначке и аустријске полиције, али политичке одлуке три владе још нема, казао је Карл-Хајнц Грундбек, из службе за односе с јавношћу аустријског Министарства унутрашњих послова.
Он је додао да зато не може да говори о појединостима нити колико ће полицајаца чувати словеначку шенгенску границу, преноси хрватски портал „Индекс“.
Аустријска полиција очекује да би нове мере смањивања прилива миграната могле почети крајем овог месеца, а негирала је најаве да ће истовремено појачати сигурносне мере на граници са Словенијом како би спречила илегалан улазак миграната, наводи СТА.
Словеначки премијер Миро Церар је у четвртак у Берлину о својим предлозима за обуздавање таласа миграната говорио с немачком канцеларком Ангелом Меркел. Он је најавио да ће своје предлоге у петак представити свим лидерима Европске уније.
Већина Аустријанаца за затварање граница за избеглице
Прво истраживање јавног мњења после напада на жене током новогодишње ноћи у Немачкој и Аустрији показује да велика већина Аустријанаца жели да обустави сваки даљи пријем избеглица, показује истраживања бечког дневника Естерајх.
Чак 76 одсто Аустријанаца сматра да треба затворити границе за избеглице, а 48 одсто испитаника истиче да одмах треба обуставити пријем избеглица, док је 28 процената мишљења да се може у земљу пустити још само 20.000 нових азиланата.
Према ранијим проценама аустријских власти, у овој години треба очекивати долазак око 120.000 подносилаца молби за добијање азила.
Анкета је показала да 75 одсто Аустријанаца сматра да је Аустрија преоптерећена избеглицама, и да њихов број више није подношљив.
Због тога 76 одсто њих захтева горњу границу за прихват подносилаца молби за добијање азила, а занимљиво је да велика већина присталица највећих партија — владајуће Социјалдемократске партије (СПО) (64 одсто), Народне странке (ОВП) (88) и опозиционе Слободарске странке (ФПО) (92) — сматра да треба увести ову меру.
Страх од избеглица влада због осећаја несигурности, на шта указује податак да 69 одсто Аустријанаца, после напада на жене у Келну, очекује пораст стопе криминала због азиланата.
Чак 89 одсто очекује више провала у станове и куће због повећаног броја азиланата, док 83 одсто страхује од сексуалних напада, а 69 процената стрепи од терористичких напада.