Иако се очекивало да ће европски комесар Јоханес Хан морати да убеђује македонског премијера Николу Груевског да поднесе оставку, он је то ипак учинио уочи Хановог доласка у Скопље, у складу са споразумом из Пржина.
Председник Парламента Трајко Вељаноски потврдио је да је оставка стигла у Собрање, али је додао да седница на којој би она требало да буде разматрана још није заказана. Њено одражавање, каже Вељаноски, зависи од тога када ће бити завршени разговори европског комесара са лидерима четири најутицајније политичке партије у тој земљи — Николом Груевским, Зораном Заевом, Али Ахметијем и Мендухом Тачијем.
Према процедури, када на заседању буде усвојена оставка Груевског, председник државе треба да да мандат новом премијеру који ће затим саставити прелазну владу, а избори би требало да буду одржани 24. априла. Међутим, према речима македонског новинара Миленка Неделковског, неће све ићи тако глатко.
„Последњих недеља створио се вакуум, јер је опозиција уз подршку страних амбасада створила климу да премијер поднесе оставку, али да се избори одложе до лета или јесени. Дакле, циљ им био је да обезвласте Гуревског, а да држава у том вакууму не може да функционише“, тврди Неделковски.
Одлагање избора траже и невладине организације које су у четвртак тим поводом писале европском комесару Јоханесу Хану, који покушава да са лидерима најутицајнијих партија реши политичку кризу у Македонији. Неделковски каже да ће опозиција одлагањем избора нанети штету држави, али не и партији ВМРО–ДПНЕ Николе Груевског.
„Партија Груевског ће изборе добити када год да се они одрже. Одлагањем избора губи Македонија јер ће постати нефункционална држава, немоћна да се супротстави пролећном налету миграната са Блиског истока. Нефункционална држава не може да се штити и постаје проблем за регион, па и ЕУ. Зато мислим да ће Хан инсистирати да се избори одрже по плану, у априлу“, објашњава Неделковски.
Павле Трајанов, посланик у Собрању и председник македонске Демократске алијансе, међутим, не мисли да ће оставка премијера Груевског додатно дестабилизовати државу. Он за Спутњик каже да су институције стабилне, да нема социјалних протеста као ни међуетничких проблема. Према његовим речима, датум избора још је неизвестан.
„О томе лидери релевантних политичких партија преговарају са Ханом, али ће изборни датум вероватно бити одложен за 5. јун. За сада, имаћемо владу у оставци до избора техничке владе која ће организовати изборни процес“, наводи Трајанов.
Европски комесар за проширење Јоханес Хан инсистираће на спровођењу суштинских реформи, сматра Трајанов, са акцентом на организацији фер и демократских избора. Према његовим речима, Хан ће се бавити и питањима слободе медија и спорног бирачког списка који има, према наводима опозиције, 300.000 гласача више него што треба.
Иначе, Македонија је некада словила за државу посвећену приближавању ЕУ, реформама и побољшању међуетничких односа. Данас је њен статус кандидата за чланство у тој организацији угрожен.
Годину за нама обележила је дубока политичка нестабилност у тој земљи, афера са прислушкивањем, сукоби у Куманову и проблем џихадиста, као и мигрантска криза. Према годишњем извјештају Европске комисије о напретку те државе, објављеном у новембру 2015, она је назадовала на кључним пољима демократије, правне државе и слободе медија.