Русија је две деценије обнављала бродоградњу и сада најзад има широке перспективе — већ 2019. године планирано је да буду обновљена бродоградилишта на којима ће моћи да се граде носачи авиона, пише „Нешенел интерест“.
Сада Војно–морнаричка флота Русије има само један брод тог типа — тешку крстарицу „Адмирал Кузњецов“.
Она је била изграђена у совјетско време у Николајеву у Црноморском бродоградилишту.
После распада Совјетског Савета 1991. године Русија је остала без приступа бродоградилиштима на којима су до тада произвођени сви носачи авиона.
Управо због тога Русија је била приморана да обнавља производњу бродова у оквиру нових граница, подсећа лист.
Како је крајем децембра саопштио председник Уједињење корпорације за бродоградњу Алексеј Рахманов, после модернизације бродоградилишта 2019. године Русија ће имати све што је потребно за производњу тешких бродова, укључујући и носаче авиона, пише „Нешенел интерест“.
Без обзира на то што Алексеј Рахманов није прецизирао где ће се тачно градити нови бродови, највероватније је да ће нова генерација носача авиона бити произвођена у бродоградилиштима „Севмаша“ у Северодвинску. То је једино предузеће у Русији које је недавно било ангажовано за ремонт и обнову крстарице „Адмирал Горшков“, а која је продата Индији, пише лист.
Како наводи „Нешенел интерест“, производња новог носача авиона највероватније ће трајати око десет година.
Прошле године у Русији је представљен пројекат руског носача авиона генерације 23000Е „шторм“ чији је газ 100.000 тона.
Према пројекту, брод би могао да буде опремљен нуклеарним мотором и да смести око 90 авиона.
Изградња таквог брода могла би да кошта најмање 5,6 милијарди долара, наводи лист.
За сада Русија ствара услове за изградњу новог брода. Прошле године почела је израда електромагнетног катапулта за лансирање авиона са носача.
Лист наводи да Русија планира да кроз извесно време почне да гради бродове који ће моћи да обављају исте функције као и француски носачи хеликоптера „мистрал“.