„То што је заиста упитно јесте чињеница да не постоји јасно дистанцирање опозиционих партија од насиља. Имамо утисак да се опозиција налази на демократској странпутици из које се хитно мора наћи излаз“, рекао је Рајхел у интервјуу за радио „Дојче Веле“.
Немачка је, казао је, уверена да се косовска опозиција мора вратити парламентарној расправи о разликама у мишљењу, расправи на основу аргумената, али не уз сузавац и „молотовљеве коктеле“.
Рајхел, који је био амбасадор Немачке у Приштини, признаје да садашња ситуација на Косову отежава тамошњим властима политичко деловање.
Истиче да је наставак дијалога Београда и Приштине у интересу Косова јер са, како каже, дијалогом „следе фундаментални интереси косовске суверености“ и њихова реализација, наводећи притом „укидање српских паралелних структура, што је немачка канцеларка Ангела Меркел 2011. године захтевала у Београду“.
Он је одбацио наводне тезе које долазе са Косова да од дијалога профитира само Београд, јер је у преговорима за чланство у ЕУ, а Косово нема ни безвизни режим.
„Што се Србије тиче, она, као и све земље региона, има обећање Европске уније из Солуна да ће постати члан ЕУ. А у случају Србије смо, поред свеобухватних критеријума за преуређивање државе и друштва по европском моделу, додатно затражили и свеобухватну нормализацију односа са Косовом“, подсетио је Рајхел.
Говорећи о евентуалној могућности поделе Косова, Рајхел каже да САД, Немачка и друге европске државе неће дозволити стварање „државе у држави, попут Републике Српске“.
„То је перцепција косовске опозиције, која није баш у вези са стварношћу“, навео је он.
Упитан за јачање улоге Русије на Балкану Рајхел каже да има поверење у стратешку оријентацију Србије према ЕУ и западној заједници држава.